Místa ve školkách už řeší i soudy | E15.cz

Místa ve školkách už řeší i soudy

Budou podniky dětské skupiny využívat?
Budou podniky dětské skupiny využívat?
• 
ZDROJ: Profimedia

Hana Boříková, Euro

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česku chybí desítky tisíc míst ve školkách. Zaměstnaní rodiče začínají svůj problém řešit žalobami. Ze statistik vyplývá, že předškolní zařízení letos odmítla 58 939 tisíc dětí, což je o téměř deset tisíc více než loni. V roce 2005 to přitom bylo „jen“ 6800. Počet nepřijatých předškoláků tedy vzrostl za osm let o 700 procent.

Zejména v Praze a ve Středočeském kraji nedokážou často školky vstřebat ani polovinu zájemců, v některých obcích přijímají dokonce jen předškoláky, což musí ze zákona. Výsledkem dlouho neřešeného problému jsou zoufalé ředitelky, pro které je sestavení přijímacích kritérií tak, aby některou skupinu předškoláků nediskriminovala, téměř neřešitelný hlavolam a stovkami odvolání odmítnutých rodičů zavalené krajské úřady. Ve středních Čechách se letos nedostalo na 12 tisíc dětí. Ministerstvo školství eviduje i první případy, kdy se rodiče domohli přijetí dítěte až prostřednictvím žaloby. Nejvyšší správní soud nedávno rozhodl, že přijímání dítěte je správní akt přezkoumatelný soudem.

Místa ve školkách už řeší i soudy Autor: MSMT

Autorka je redaktorkou týdeníku Euro

Kolik stojí předškoláci?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.