Mráz v Česku: padaly teplotní rekordy, v Praze zasedal krizový štáb | E15.cz

Mráz v Česku: padaly teplotní rekordy, v Praze zasedal krizový štáb

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
(FOTOGALERIE) Meteorologové naměřili dnes v 06:40 na stanici Perla na Jezerní slati u Kvildy na Prachaticku minus 38,1 stupně Celsia. Je to nejnižší teplota letošní zimy, řekl Martin Modlitba z českobudějovického hydrometeorologického ústavu. Havárie vody zablokovala pražskou Jižní spojku, policie tam kolem půl čtvrté obnovila provoz po více než osmi hodinách.

Ve směru na Štěrboholy jsou na Jižní spojce už průjezdné oba jízdní pruhy, ke konci problematického úseku je ale doprava zúžena do levého jízdního pruhu. Řidiči proto musí počítat s kolonami. Opět zcela průjezdná by jedna ze stěžejních dopravních tepen v metropoli mohla být už v brzkých večerních hodinách hodin.

Havárie vody Jižní spojku vyřadila z provozu ráno a značně tak zkomplikovala provoz v hlavním městě. Policie komunikaci ve směru na Štěrboholy na několik hodin uzavřela. Krátce po poledni pak otevřela levý jízdní pruh, kterým projížděly zejména autobusy MHD. Část dopravy byla odkloněna. V opačném směru provoz omezen nebyl.

Voda na uvedeném místě praskla už ve čtvrtek večer a začala vytékat na silnici, kde vzhledem k panujícímu počasí začala hned namrzat. Kvůli situaci také zasedl krizový štáb hlavního města. Praha pro nadcházející víkend ustavila pracovní skupinu, která má řešit problémy v dopravě související s mrazivým počasím.

V sobotu by mohly teploty ještě klesnout

Rekordy dnes padly na 105 ze 155 měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ten absolutní z roku 1929, kdy bylo u Českých Budějovic minus 42,2 stupně Celsia, ale odolal. Teplota nejníže klesla kolem 7:00. Na Horské Kvildě naměřili meteorologové minus 33,3 stupně a v Hliništi na Prachaticku minus 30,2 stupně.

V nižších polohách byly dnešní ranní teploty o něco mírnější. Například V Českých Budějovicích naměřili meteorologové minus 19,2 stupně Celsia.

„Podobné údaje očekáváme také ještě v sobotu. Je dokonce možné, že teploty zase nepatrně klesnou níže,“ uvedl Moditba.

Velmi chladno bylo i v Jizerských horách. Na řadě míst dnes klesly teploty až k minus 28 stupňům, na Jizerce stanice Českého hydrometeorologického ústavu naměřila dokonce 36,5 stupně pod bodem mrazu. V letech 1944 a 1985 tam ale zaznamenali i mrazy mnohem větší - pod minus 41 stupňů Celsia.

Praha postaví další stan pro bezdomovce

Kvůli extrémním teplotám postaví Praha podle ředitele magistrátní organizace Centra sociálních služeb Praha Tomáše Jána další stan pro bezdomovce. Kapacity nouzového přístřešku, který tam byl postaven již ve středu, rozšíří o dalších 40 míst. Krizový štáb nyní zvažuje stavbu třetího stanu.

Bezdomovci čelí mrazivému počasí pod jedním z pražských mostů Autor: Petr Josek- CTK, Reuters
Bezdomovci čelí mrazivému počasí pod jedním z pražských mostů

V hlavním městě podle odhadů nyní pobývá asi 4000 bezdomovců. Přečkat mrazivé počasí jim pomáhá několik organizací, na dnešek měly takřka vyčerpané ubytovací kapacity. Podle Jána bylo v Praze volných 26 míst. Například na lodi pro bezdomovce Hermes, která má kapacitu 230 lůžek, spalo 211 lidí bez domova. Plno mají i v Naději, která otevřela mimořádně přes noc i denní centrum. Lidé v něm mohou přečkat mrazivou noc na židlích, kapacita je stanovena na 100 míst, dnes v něm spalo 119 bezdomovců.

Od poloviny října již v Praze zemřelo 14 lidí, u kterých záchranáři nevyloučili jako příčinu smrti vliv počasí. Další desítky lidí lékaři ošetřili s podchlazením.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video