Muži spojovaní s insolvenční kauzou se prý ozvou policii | E15.cz

Muži spojovaní s insolvenční kauzou se prý ozvou policii

Spolchemie
Spolchemie
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podnikatel Petr Sisák je na služební cestě a do konce týdne se chce přihlásit policii. Policistům se chce ozvat i advokát Ivo Hala. Oba muži jsou spojováni s kauzou inslovenčních podvodů, v které je obviněno 14 lidí z manipulace insolvenčních řízení, poškozování věřitelů nebo ovlivňování soudců.

„Je na plánované služební cestě a ještě do konce týdne se dostaví na policii,“ řekla serveru Aktuálně.cz advokátka Kateřina Buďveselová, která Sisáka zastupuje. Podle advokátky se Sisák s Halou nikdy policii nevyhýbali. Oba muži, které policie po páteční razii v ústecké chemičce Spolchemie nebo českobudějovickém krajském soudu, podle serveru počítají s tím, že zřejmě půjdou do vazby.

Policisté skupinu obvinili z řady trestných činů, které se týkají zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo za účast v organizovaném gangu. Právní kvalifikace není u všech obviněných osob stejná.

ČT: V kauze Spolchemie je obviněn i žalobce Roman Skopal

Mezi 14 obviněnými v kauze insolvenčních podvodů je také žalobce brněnského státního zastupitelství Roman Skopal, uvedla Česká televize (ČT). Policie obviněné podezírá z manipulace insolvenčních řízení, poškozování věřitelů nebo ovlivňování soudců. Čtyři lidé skončili ve vazbě. „Je především záležitostí přímého nadřízeného, tedy vedoucího státního zástupce, aby zvážil podání návrhu ministru spravedlnosti k dočasnému zproštění funkce,“ řekl televizi mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý

Ve vazbě podle ČT skončili advokát firmy Via Chem Group Petr Kovařík, advokát firmy Borsay Milan Kučeřík, insolvenční správkyně Vladimíra Jechová-Vápeníková a Tomáš Machotka, jednatel společnosti Sarpent, která je věřitelem Via Chem Group.

Obavy z ovlivňování svědků

Čtyři obviněné soud poslal do vazby kvůli obavám, že by mohli ovlivňovat svědky nebo ostatní obviněné. Za další důvod označil důvodné obavy, že by mohli pokračovat v trestné činnosti. Páteční policejní zásah v ústecké chemičce údajně souvisel s činností společnosti Via Chem Group. Zásah v budově soudu souvisel s tím, že se zabývá insolvencí této zadlužené firmy. Zapečetěny byly dvě kanceláře soudu.

Policii se dva podezřelé nepodařilo zadržet. Podle médií šlo právě o Halu a Sisáka. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že nemůže vyloučit únik informací od policie nebo žalobců. Podle ministra vnitra Milana Chovance se musí případný zdroj úniku informací najít, obžalovat a odsoudit.

Nejpřísnější trest až 12 let vězení hrozí obviněným, kteří podle policie ovlivňovali soudce. Až desetileté tresty vězení hrozí lidem, které policisté obvinili z podvodu, přijetí úplatku a účasti v organizovaném gangu. U ostatních trestných činů, jejichž výčet žalobce zveřejnil, se horní hranice trestní sazby pohybuje od jednoho roku do osmi let vězení.

Via Chem Group

Společnost Via Chem Group, s níž je podnikatel Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun. Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments (KI), které v minulosti svěřila města Sokolov a Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.

Jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video