Na důchody by mohlo jít až 15 miliard. Hlavně z dividend ČEZ | e15.cz

Na důchody by mohlo jít až 15 miliard. Hlavně z dividend ČEZ

ČEZ
ČEZ
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Deset až 15 miliard korun z privatizačního účtu, v závislosti na rozhodnutí o výši sjednocené DPH, by mohla vláda zapojit do rozpočtu jako trvalé výdaje. Dnes to řekl premiér Petr Nečas (ODS) s tím, že tyto peníze, mezi kterými mají dominantní roli dividendy za akcie ČEZ, by byly použity výhradně na vyrovnání důchodového účtu.

„Nebyly by utraceny v běžných výdajích, ale pouze na dorovnání důchodového účtu,“ vysvětlil předseda vlády. Upřesnil, že pokud by se DPH vyrovnávala podle původních předpokladů, bylo by tímto způsobem k dispozici, pokud by vláda nechtěla překročit výdajové limity, zhruba 15 miliard korun. Nyní zvažované sjednocení DPH na 19 procentech od příštího roku by vládě při dodržení výdajových limitů rozpočtu umožnilo použít okolo deseti miliard korun, vysvětlil předseda vlády.

Z privatizačního účtu, kde bylo podle ministerstva financí k polovině roku převážně z dividend energetického gigantu ČEZ k dispozici přibližně 16,3 miliardy korun, stát financuje odstraňování ekologických škod či dopravní stavby. Měla by se na něm také tvořit rezerva právě pro penzijní reformu.

O podobném postupu se zástupci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných zřejmě bavili i na nedávných koaličních schůzkách, které na konci června vyústily v podpis dodatku k jejich koaliční smlouvě. V něm se totiž dohodly, že „veškeré privatizační příjmy budou automaticky převedeny na důchodový účet“.

Transormační náklady důchodové reformy má pokrýt sjednocení sazeb DPH

Součástí dohody je ale také závazek pokrýt transformační náklady spojené s reformou zejména ze zdrojů plynoucích ze sjednocení sazeb DPH. Vláda před časem schválila postupné sjednocování DPH na 17,5 procenta. Nyní ale Nečas a jeho ministr financí Miroslav Kalousek přišli s plánem sjednodit daň na 19 procentech s výjimkou tří položek, kterými jsou knihy, noviny a léky v nynější desetiprocentní snížené sazbě. „Dovedu si představit i úvahu o jiné, vyšší sazbě,“ upozornil Nečas.

Devatenáctiprocentní DPH podle návrhu státní kase vynese 22 miliard korun navíc. Místo původně zamýšlených 3,5 procenta by tak deficit klesl na 3,2 procenta hrubého domácího produktu. Schodek v příštím roce by činil 95 miliard namísto nyní plánovaných 105 miliard korun.

Podle premiéra, který by nejraději zrušil i ony tři výjimky, by DPH na 19 procentech umožnila rychlejší snižování deficitu a konsolidaci veřejných financí. „Veškerý další dodatečný výnos ze sjednocení DPH půjde výhradě ve prospěch důchodového účtu. A umožní ho vyrovnat. Nebudeme moci ten dodatečný výnos použít na cokoliv jiného,“ upozornil Nečas. Proto podle něj vláda nevystačí jen s vyšší DPH, i škrty v rozpočtu musí být velmi výrazné.

Nečas uvažuje o dvouficerném schodku rozpočtu

Sjednocení DPH na 19 procentech by podle předsedy vlády znamenalo především nižší rozpočtový schodek než původních 105 miliard korun. „Já jsem uvažoval, že by to mělo být dvojciferné číslo, maximálně 99 miliard. A samozřejmě výrazně redukovaný nebo úplně vynulovaný deficit důchodového účtu,“ dodal.

Nečas zdůraznil, že takový postup s DPH na 19 procentech by si dokázal představit při respektování vládních priorit, které zvyšují českou konkurenceschopnost. „Byly by to rozpočtové priority na vědu, výzkum a inovace, vzdělávání a rozvoj dopravní infrastruktury,“ vypočítal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery