Nečas na Šluknovsku: Situace zneužívají extremisté | E15.cz

Nečas na Šluknovsku: Situace zneužívají extremisté

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: Eduard Erben, E15

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Situaci na severu Čech zneužívají extremistické organizace, řekl dnes premiér Petr Nečas (ODS) na návštěvě Rumburku. Právě extremisté podle něj nesou značný díl viny na eskalaci napětí v oblasti. Na zajištění veřejného pořádku slíbil severočeské policii tolik peněz, kolik bude potřeba.

Na Šluknovsko, kde se v poslední době zvyšuje napětí mezi starousedlíky a Romy, přijeli premiér Petr Nečas (ODS) a ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). Drábek oznámil, že v regionu vznikne dalších sto míst veřejně prospěšných prací. Ústecký kraj dnes odeslal do parlamentu návrhy změn zákonů, které mají pomoci obcím řešit těžkosti s nepřizpůsobivými lidmi. O opatřeních týkajících se problémů s ghetty by ve středu měla jednat vláda.

Obyvatelé severu Čech v posledním měsíci dávají stále více najevo nespokojenost s rostoucí kriminalitou i zvětšující se koncentrací nepřizpůsobivých v oblasti. Jen ve Varnsdorfu se konalo už sedm demonstrací a policii stálo udržování pořádku přes sedm milionů korun. „Veškerá policejní opatření budou profinancována,“ slíbil dnes Nečas severočeským policistům.

Petr Nečas navštívil 19. září Nový Bor. Podíval se i do baru, kde skupina Romů údajně brutálně napadla hosty jedné místní herny. Útok byl i jedním z impulzů k následným protiromským akcím, při kterých se místní snaží vyjádřit svou nespokojenost s napjatou situací.Autor: CTK
Petr Nečas se v Novém Boru podíval do baru, kde skupina Romů údajně brutálně napadla hosty jedné místní herny. Útok byl i jedním z impulzů k následným protiromským akcím.

Nečas trvá na svázání sociálních dávek s podmínkami

Nečas navštívil i Nový Bor na Českolipsku, kde zopakoval, že trvá na vládních návrzích řešení sociálních problémů na severu Čech. Výplata sociálních dávek musí podle něj být vázána na řádnou školní docházku dětí a na veřejně prospěšnou činnost dlouhodobě nezaměstnaných. Ocenil to, že se Novoborští nepřidali k akcím extremistů a chtějí kriminalitu Romů řešit rozumnou cestou.

Ministr práce Drábek v Rumburku oznámil starostům ze Šluknovska, že v této oblasti vznikne dalších sto míst veřejně prospěšných prací. O jejich zřízení mohou starostové od nynějška žádat na úřadu práce. Nečas později doplnil, že peníze na nová místa budou z rozpočtu ministerstva práce. Veřejně prospěšné práce by měli vykonávat dlouhodobě nezaměstnaní.

Ve Varnsdorfu navštívil Petr Nečas ubytovnu T. G. Masaryka.Autor: CTK
Ve Varnsdorfu navštívil premiér ubytovnu T. G. Masaryka.

Ústecký kraj navrhuje změny sociálního bydlení i regulaci hazardu

Ústecký kraj odeslal do parlamentu balíček návrhů změn zákonů. Mají pomoci obcím řešit problémy s nepřizpůsobivými, s jakými se potýká právě Šluknovsko. Návrh počítá se změnou zákona v otázkách sociálního bydlení, hazardních her a upravuje postup proti narušování veřejného pořádku. Navrhované změny posílá kraj do sněmovny již v paragrafovém znění, což by mělo usnadnit jejich projednání.

Vláda by měla ve středu projednat návrh opatření, díky nimž chce zvládnout problémy s ghetty. Těchto chudinských míst by mohlo být v Česku už kolem 400.

K otevřeným projevům nespokojenosti obyvatele Šluknovska podnítily dva údajné útoky Romů na bílou většinu. Nejdřív to byl 7. srpna mačetový útok pětice Romů na hosty jednoho z barů v Novém Boru, o 14 dnů později pak podle policie napadlo asi 20 Romů skupinku místních v Rumburku; vyšetřovatelé útok klasifikovali jako rasistický.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video