Nečas: Noví bojovníci proti korupci přicházejí pozdě. Měli být aktivní dřív | E15.cz

Nečas: Noví bojovníci proti korupci přicházejí pozdě. Měli být aktivní dřív

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: Eduard Erben, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nynější boj odborových bossů proti korupci označil premiér Petr Nečas (ODS) za chování lidí, kteří se k partyzánům přidali na konci dubna 1945, kdy bylo jasné, že druhá světová válka je rozhodnutá. Odbory kvůli korupčním kauzám pořádají v pátek v Praze demonstraci a pochod k Poslanecké sněmovně, kde chtějí předat výzvu, aby poslanci zřídili komisi, která na vyšetřování korupce dohlédne.

„Jsme svobodní lidé ve svobodné zemi, máme právo svobodně vyjádřit svůj názor. Mají ho bezesporu i odborářští předáci,“ řekl předseda vlády po dnešním jednání vlády. Nyní se rodící protikorupční iniciativy mu však prý „trochu připomínají“ situaci z konce dubna nebo počátku května 1945, kdy už bylo jasné, že válka bude vyhraná, a v tu chvíli se objevilo mnoho „bojujících“ partyzánů.

„Jsou to protikorupční partyzáni z konce dubna 1945, kdy bylo jasné, jak válka dopadne,“ zopakoval předseda vlády. Kromě odborářů se s ostrou výzvou k boji proti korupci nedávno přihlásil významný podnikatel Andrej Babiš, který organizuje hnutí ANO 2011. Už několik měsíců existuje Nadační fond proti korupci (NFPK) spojený se jmény podnikatelů Karla Janečka, Stanislava Bernarda, herce Jana Krause a někdejšího šéfa rozvědky Karla Randáka.

Nečas dnes prohlásil, že jeho vláda má jasnou protikorupční strategii a v boji proti korupci postupuje vytyčeným směrem. „Kroky, které vláda prakticky udělala, zúžily prostor pro korupci v zemi. Situace je lepší, než byla před dvěma či třemi lety,“ prohlásil.

Premiér jako příklady úspěchů uvedl, že na webech státních úřadů jsou vyvěšována kompletní znění smluv a dokumentace k veřejným zakázkám, byly zpřísněny tresty za korupci pro veřejné činitele a schválen byl nový zákon o veřejných zakázkách, který podle Nečase prostor pro korupci zužuje.

Odboráři chtějí v pátek podle svých slov upozornit, že upadající morálka začíná u vrcholových politiků. Na korupční kauzy prý odbory poukazují již delší dobu. Naposledy to bylo na demonstraci spojené s červnovou stávkou dopravních odborů, kdy upozorňovaly na kauzy Promopro, Diag Human, IPB, zbrojní zakázky či opencard. Od té doby se podle odborů objevily další kauzy, třeba ta týkající se Mostecké uhelné společnosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video