Nečas připustil možnost zvýšení DPH na 19 procent | e15.cz

Nečas připustil možnost zvýšení DPH na 19 procent

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: E15 Michael Tomes

ČTK, mkr

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Petr Nečas (ODS) v rozhovoru pro dnešní vydání deníku DNES připustil možnost zvýšení DPH na 19 procent. Sníženou sazbu by pak měly mít léky, knihy a tiskoviny, řekl premiér. Návrh podle listu prosazuje spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Proti se staví Věci veřejné, poslanec VV a ekonomický expert strany Michal Babák označil tento návrh za "podpásovku."

„Dovedu si představit návrat k původní dohodě o 19procentní základní sazbě,“ řekl Nečas v rozhovoru. Krize eurozóny se prohlubuje, je tak prý nutné zvažovat „razantnější konsolidaci veřejných financí“.
DPH by podle premiéra měla vzrůst jen „dočasně“. „Jde o dobu po konsolidaci veřejných financí, až budou vyrovnané veřejné rozpočty a klesne veřejný dluh,“ uvedl.

Ministerstvo financí chce v příštím roce snížit schodek rozpočtu o 30 miliard na plánovaný deficit 3,5 procenta HDP. Návrh státního rozpočtu předloží vládě příští týden. Předsednictvo vládních VV se ale v pátek dohodlo, že se strana na pondělním jednání koaličních lídrů postaví proti návrhu. Pokud chce kabinet zvyšovat daně, chtějí VV vrátit do hry zavedení progresivního zdanění fyzických osob a zvýšení daní pro firmy. ODS a TOP 09 to ale zásadně odmítají.

Babák z VV: "Je to podpásovka"

„Informace, že pan premiér Nečas podpořil návrh ministra financí Kalouska na zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) nás překvapila. Vybojovali jsme jednotnou sazbu DPH 17,5 procent. Mělo to být zjednodušení systému,“ řekl dnes agentuře Mediafax poslanec a ekonomický expert strany Věci veřejné Michal Babák. Se zavedením snížené sazby DPH na léky a knihy Babák nesouhlasí. Podle něj jsou tyto položky v gesci druhého kolaičního partnera TOP 09.

Babák pro Mediafax také uvedl, že by na léky neměla být snížená sazba DPH. „Léky není nutné řešit sníženou sazbou DPH, pokud se dobře vyřeší systém standardu a nadstandardu,“ vysvětlil polanec. Podle něj je ve zdravotnictví finančních prostředků dostatek.

Autor: ČTK, mkr

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery