Nejvyšší soud zamítl dovolání muže z Plzeňska, který se chtěl přidat k Islámskému státu | E15.cz

Nejvyšší soud zamítl dovolání muže z Plzeňska, který se chtěl přidat k Islámskému státu

Nejvyšší soud ČR
Nejvyšší soud ČR
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nejvyšší soud zamítl dovolání Jana Silovského ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který se chtěl v Sýrii přidat k organizaci Islámský stát (IS). Má si za to odpykat šest let ve vězení. Řekla to Silovského matka Dana. Právník už připravuje ústavní stížnost, kterou v nejbližší době podá, řekla.

O dovolání Nejvyšší soud rozhodl v září. Minulý týden soud odeslal vypracované písemné odůvodnění ke Krajskému soudu v Plzni, který ho odeslal obhajobě a státnímu zastupitelství, řekl ČTK mluvčí krajského soudu David Ungr.

Krajský soud v Plzni Silovskému původně v únoru uložil tři a čtvrt roku vězení. Odvolací Vrchní soud v Praze trest zpřísnil na šest let. Silovského blízcí verdikt považují za příliš přísný.

"Cítím se zdrcená, protože soud nám zamítl dovolání, nicméně jsme napsali ústavní stížnost, snad to bude něco platné. V žádném případě se nechci vzdát," řekla dnes ČTK matka prvního Čecha odsouzeného za to, že se chtěl přidat k islámským teroristům. Se synem je v kontaktu, vězení prý snáší špatně. "Myslím si, že slouží jako odstrašující případ pro ostatní, ale určitě si nezaslouží trest šest let za něco, co neudělal. Myslím si, že ten jeho slavný výlet byla klukovina a teď za to pyká. Podle mě už byl potrestaný až dost," tvrdí Silovská.

Trápí ji také, že její syn, kterému plzeňský soud vyměřil vězení ve věznici s dohledem, a později Vrchní soud v Praze věznici s dozorem, je nyní ve věznici s ostrahou s přísným režimem. "Nikdo nic neřeší - měl soudně daného psychiatra, dodnes žádného psychiatra ani psychologa neviděl," uvedla.

Silovského zadržela loni na začátku února turecká policie na letišti v Istanbulu. Měl u sebe letenku do města Gaziantep u syrských hranic, odkud chtěl odjet do syrského Džarábulusu a tam se připojit k bojovníkům IS. Tureckým policistům se muž přiznal, ti ho poslali zpět do Česka. Česká policie se ale věcí začala zabývat až později.

Silovský se nejdříve doznal i českým vyšetřovatelům. Prý počítal s tím, že půjde do války, bude bojovat za ideologii IS a zabíjet lidi. Silovského matka tvrdí, že je to nesmysl. "Ten kluk, kdyby se chtěl stát nějakým vojákem, nějakým džihádistou, měl na to půl roku. Mohl se tam vrátit kdykoli," řekla.

Poté, co ho v únoru turecká policie vrátila do Čech, ho soud poslal v Čechách do vazby až v červenci. Silovský tehdy podle své matky neplánoval žádnou další cestu, ale bydlení a novou práci. Muž, který má psychické problémy, později zpochybnil, že se chtěl v Sýrii skutečně zapojit do bojových akcí IS. U soudu řekl, že do Sýrie nejel zabíjet, ale nechat se tam zabít.

Podle obžaloby z prosince 2016 hrozilo Silovskému za přípravu teroristického útoku až doživotí, státní zástupce ale v závěrečné řeči u plzeňského soudu navrhl čin posuzovat podle nového doplnění trestního zákoníku jako podporu a propagaci terorismu, za což hrozí tři až 12 let vězení. Soudy se k této kvalifikaci přiklonily.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video