Německá média: volby politickou krizi v Česku neukončily | E15.cz

Německá média: volby politickou krizi v Česku neukončily

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předčasné volby do Sněmovny neukončily politickou krizi v Česku a zůstává otevřené, kdo vlastně zemi bude vládnout. V dnešních komentářích tak hodnotí výsledky hlasování německá média.

Německá média poukazují na to, že pro nadcházející vývoj české politiky bude mít rozhodující slovo hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše, které skončilo s téměř 19 procenty hlasů na druhém místě.

Deutsche Welle: Protestní strany mohou odstartovat další krize

„Volby měly ukončit politickou krizi. Poté, co Češi zvolili protestní strany, ale může následovat další krize,“ uvádí rozhlasová stanice Deutsche Welle. Připomíná, že po sedmi letech v opozici a rozkladu pravicové vlády se očekávalo výrazné vítězství sociální demokracie. ČSSD ale dosáhla jen na téměř 21 procent hlasů a nyní jí zmítají vnitřní rozpory.

„Klíč k sestavení vlády drží miliardář a populista,“ uvádí Deutsche Welle na Babišovu adresu. „K úspěchu ho dovedl slogan 'Nejsme jako politici. Makáme'. Nyní Babiš rozhodne o politické budoucnosti země.“

Další díl tragédie

„Volební výsledek je výrazem hlubokého zoufalství lidí v zemi,“ napsal list Mittelbayerische Zeitung. „Velký podíl Akce nespokojeného občana miliardáře Andreje Babiše a úspěch skalních komunistů ukazují, jak hluboko krize důvěry sahá.“

„Země nyní stojí před dalším dílem tragédie. Nedá se odhadnout, kdo a v jaké konstelaci by mohl Česku v budoucnu vládnout,“ pokračuje list. Zásadní vliv nyní podle něj budou mít prezident Miloš Zeman a Babiš. Zeman se podle listu vyznačuje přístupem francouzského krále Ludvíka XVI., který prohlásil „stát jsem já“. Babiš pak uspěl ve volbách se slibem, že bude řídit stát jako firmu.

„Je hrůza, že tolik voličů takové prohlášení podpořila. Cílem firmy je dosahovat zisku. Klíčová slova tu jsou maximalizace zisku, produktivita, snižování personálních nákladů. Stát je tu naproti tomu především pro lidi. nebo by alespoň měl být,“ napsaly Mittelbayerische Zeitung.

Neočekávaný úspěch protestních hnutí

Podle deníku Die Welt nebyl úspěch protestních hnutí zcela neočekávaný. List připomíná, že už před volbami politologové mluvili o protestním hlasování. „Voliči ale nijak zvlášť spokojení se svou volbou nejsou,“ napsal list a připomněl bleskové průzkumy, podle kterých si 80 procent lidí myslí, že politická krize volbami neskončila.

Volby 2013 na E15.cz:

Vladimíra Dvořáková: Voliči dostali strach, že hlasem pro ČSSD podpoří prezidenta

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video