Nemocnice jsou pro zvýšení plateb za státní pojištěnce. Babiš proti | E15.cz

Nemocnice jsou pro zvýšení plateb za státní pojištěnce. Babiš proti

ilustrační foto z operačního sálu
ilustrační foto z operačního sálu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krizový štáb nemocnic dnes podpořil návrh ministerstva zdravotnictví na zvýšení plateb za státní pojištěnce. Návrh ale považuje za minimální, platby by měly růst dál. Navýšení zdravotních odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané se brání ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že pokud nebude navýšení plateb za státní pojištěnce součástí rozpočtu na příští rok, sociální demokraté ho jen těžko podpoří.

Návrh zvýšit pro příští rok zdravotní odvody státu za děti, důchodce či nezaměstnané z 845 na 904 korun měsíčně podporují sociální demokraté a lidovci. Celkem jde o 4,3 miliardy korun. Sobotka je přesvědčen že by Babiš měl požadavek koaličních partnerů zohlednit v rámci parametrů státního rozpočtu.

Rýsuje se spor mezi ČSSD a ANO o rozpočet

„Pokud ten návrh nebude součástí návrhu státního rozpočtu na rok 2016, tak bude velmi obtížné, aby takový návrh na jednání vlády získal podporu sociální demokracie,“ uvedl dnes premiér.

Babiš ale prozatím trvá na svém. „Ten můj názor na zdravotnictví je stálý,“ řekl dnes ve sněmovně s tím, že zdravotnictví potřebuje reformu a transparentnost. Resort podle něj za roky 2014 až 2016 dostane celkem 26 miliard korun navíc, které by měl využít například na zvýšení platů lékařů a dalšího zdravotnického personálu.

„My to považujeme za minimální návrh. Domníváme se, že ten návrh by měl být ještě vyšší, že by platba za státní pojištěnce se měla přiblížit tomu, co platí občan, který nemá žádné příjmy,“ uvedl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása. Minimální pojistné občana, který nemá žádné příjmy, je 1242 korun měsíčně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.