Nepůjdou ke konkurenci, dostanou plný plat. Vláda si ohlídá tajemníky | E15.cz

Nepůjdou ke konkurenci, dostanou plný plat. Vláda si ohlídá tajemníky

Nepůjdou ke konkurenci, dostanou plný plat. Vláda si ohlídá tajemníky
Zleva ministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka, vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr obrany Martin Stropnický na schůzi Sněmovny, která pokračovala 22. prosince v Praze
• 

ČTK

Na budoucí státní tajemníky ministerstev či úřadu vlády by se mohl vztahovat zákaz konkurence. Vyplývá to z podkladů pro pondělní jednání vlády. Podle služebního zákona by to například znamenalo, že by státní tajemníci až jeden rok po ukončení služebního poměru dostávali peněžité vyrovnání ve výši průměrného výdělku. Pokud by ale zákaz konkurence porušili, tak budou muset zaplatit pokutu.

Vláda by se kromě případného stanovení zákazu konkurence pro budoucí státní tajemníky měla zabývat také detaily výběrových řízení. Ta teď mohou být vyhlášena, protože už byl do funkce jmenován náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Kabinet by měl i vyřešit, zda státní tajemníci na ministerstvech a Úřadu vlády budou muset mít české občanství.

Státní tajemníci na ministerstvech či Úřadu vlády budou podle služebního zákona jmenováni do funkce na pět let na základě výsledků výběrového řízení. Mimo jiné budou řídit organizační věci služby a odměňování úředníků. Mezi uchazeči o pozici státního tajemníka budou moci podle zákona být vedoucí státní zaměstnanci nebo ředitelé krajských úřadů a tajemníci obecních úřadů s rozšířenou působností s nejméně čtyřletou praxí v posledních osmi letech.

V případném druhém kole se konkurz otevře například i pro ředitele odborů krajských úřadů a obecních úřadů s rozšířenou působností a pro úředníky EU a mezinárodních organizací.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!