Nezaměstnanost zůstala na 8,3 procentech, podniky vyčkávají | E15.cz

Nezaměstnanost zůstala na 8,3 procentech, podniky vyčkávají

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nezaměstnanost v Česku v srpnu zůstala na červencových 8,3 procenta. O práci se ucházelo 486 693 lidí, což bylo meziměsíčně zhruba o tisícovku více. O 3,6 procenta ale přibylo i volných pracovních míst, oznámilo ministerstvo práce. Analytici ale upozorňují, že v minulých letech srpen přinesl pokles nezaměstnanosti, což se tentokrát nepodařilo. Navíc bude podle nich počet nezaměstnaných v následujících měsících stoupat.

„Přestože lidí bez práce přibyla v srpnu jen tisícovka, jde o horší srpnový výsledek proti předchozím dvěma letům, kdy v tomto měsíci počet nezaměstnaných klesal,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Zhoršování podmínek na trhu práce trvá už delší dobu, přesto podle něj nelze říct, že by vývoj trhu práce nasvědčoval hluboké krizi. Spíše se zpomalují pohyby na straně propouštění i tvorby nových míst s tím, jak podniky vyčkávají. „Podzim proto zřejmě rozhodne. Buďto dojde k oživení v podnikových zakázkách, které úroveň zaměstnanosti udrží. Nebo půjde míra nezaměstnanosti nahoru,“ dodal Sobíšek.

Na meziměsíčním nárůstu nezaměstnanosti je podle analytika ČSOB Petra Dufka znát příliv absolventů na trh práce. Absolventi bez práce rozšířili řady nezaměstnaných o 3,6 tisíce, a to největší zájem o práci teprve přichází jako obvykle v září.

„Ekonomika setrvává v recesi, a tak obrat k lepšímu může přijít nejdříve až v příštím roce. V mezičase proto musíme počítat s propouštěním ve stavebnictví, v některých průmyslových oborech a službách. Míra nezaměstnanosti se tak do konce roku může vyšplhat k devíti procentům,“ odhadl Dufek.

míra nezaměstnanosti Autor: MPSV

Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, bylo na konci srpna 472 120. Volných pracovních míst úřady evidovaly 42 559. Na jedno volné pracovní místo tak připadlo 11,4 uchazeče, přičemž nejvíce, přes 38, jich bylo na Bruntálsku a Třebíčsku.

Nejvyšší nezaměstnanost byla na Mostecku, kde činila 15,7 procenta, a na Bruntálsku s 15,3 procenty. Okresy Karviná a Ústí nad Labem shodně vykázaly 13,7 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla tradičně v okresech Praha-východ (3,4 procenta), Praha-západ a v hlavním městě.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video