Novela insolvenčního zákona opakovaně prošla sněmovnou | E15.cz

Novela insolvenčního zákona opakovaně prošla sněmovnou

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovna dnes opakovaně schválila novelu insolvenčního zákona, která má zabránit podávání zbytečných insolvenčních návrhů na zdravé firmy zejména s cílem poškodit konkurenci. Novelu vrátil Senát s pozměňovacími návrhy a poslanci na ně přistoupili. Podpořile je i ministr spravedlnosti Pavel Blažek stejně jako zpravodaj Stanislav Polčák.

Pozměňovací návrh ze Senátu doplňuje výčty novel, na které se zákon odvolává. Nově doplněný paragraf také stanoví, že pokud věřitel vezme svůj návrh zpět, protože dlužník po zahájení řízení svůj závazek zaplatil, má se při rozhodování o náhradě nákladů insolvenčního řízení za to, že dlužník zavinil zastavení insolvenčního řízení.

Novela počítá s tím, že pokud soud uzná nějaký insolvenční návrh za bezdůvodný, bude za něj navrhovateli hrozit mnohatisícová pokuta. Podíl takovýchto návrhů se podle vlády zvyšuje. Soud podle normy bude muset do sedmi dnů přezkoumat, zda návrh na vyhlášení konkurzu není zcela bezdůvodný. Věřitelé budou muset také skládat určitou částku určenou na krytí případných škod, které by mohly návrhem vzniknout.

Vláda novelu předložila v reakci na rozmáhající se praxi podávání návrhů ze strany věřitelů, kteří se svým podáním snaží dotčeného soutěžícího vyřadit z dalšího konkurenčního boje v daném podnikatelském prostředí. Podle ministerstva spravedlnosti je cílem takto tendenčně podávaných insolvenčních návrhů zejména poškodit jiného soutěžícího na pověsti, důvěryhodnosti, možnosti ucházet se o veřejné zakázky či na možnosti získat úvěr.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video