O šéfa policie se ucházejí náměstek Tuhý a Brunclík z GIBS | E15.cz

O šéfa policie se ucházejí náměstek Tuhý a Brunclík z GIBS

Ministr vnitra Milan Chovanec a první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý
Ministr vnitra Milan Chovanec a první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr vnitra Milan Chovanec obdržel dvě přihlášky uchazečů o policejního prezidenta. Oba kandidáty si do pátku pozve výběrová komise, přičemž jméno úspěšného adepta má zveřejnit příští týden. Přihlášku oznámil první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý, který je dočasně pověřený vedením sboru. Druhým kandidátem je podle Radiožurnálu první náměstek šéfa Generální inspekce bezpečnostních sboru Dušan Brunclík.

Výběrová komise bude při pohovoru mimo jiné posuzovat koncepci a vizi rozvoje policie, kterou museli uchazeči o post šéfa policie podat s přihláškou.

„Dá se předpokládat, že vzhledem k tomu, že jsou pouze dvě žádosti, tak by se mohla dostat policejní komise k rozhodnutí na začátku příštího týdne,“ doplnil mluvčí resortu vnitra Pavel Novák.

Sedmičlenná výběrová komise je složená z odborníků ministerstva nebo zástupců odborů. Povede ji první náměstek ministra Jan Sixta. „Pokud mi odborná komise jednoznačně doporučí jednoho z kandidátů ke jmenování, nebudu váhat ani minutu. Je velmi pravděpodobné, že policie bude mít příští týden policejního prezidenta s nezpochybnitelným mandátem,“ řekl Chovanec.

Nynější výběr policejního šéfa se nazývá nabídkové řízení a týká se příslušníků v 11. platové třídě v systému ministerstva vnitra a bezpečnostních sborů. Chovanec oslovil v předchozích týdnech dopisem 20 lidí z policie, hasičského sboru, celní správy, vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Generální inspekce bezpečnostních sborů. Pokud prezidenta nevybere, následuje výběrové řízení, kterého se může účastnit více zájemců.

Křeslo policejního prezidenta je volné od března, kdy Chovanec potvrdil platnost odvolání Martina Červíčka. Jeho jmenování zrušil v lednu tehdejší ministr vnitra v demisi Martin Pecina, což ukončilo 36 dní trvající dvojvládí v čele policie. Červíček proti rozhodnutí podal rozklad, který ministerská komise nového šéfa vnitra Chovance zamítla. Lessy skončil v čele policie k poslednímu únoru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.