Odlet záchranářů do Nepálu se odkládá, letiště v Káthmándú je přetížené | E15.cz

Odlet záchranářů do Nepálu se odkládá, letiště v Káthmándú je přetížené

Záchranáři s hasiči připravují výbavu na pomoc obětem zemětřesení v Nepálu.
Záchranáři s hasiči připravují výbavu na pomoc obětem zemětřesení v Nepálu.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odlet týmu českých záchranářů do Nepálu postiženého zemětřesením byl odložen o 24 hodin. Letadlo tak odstartuje zřejmě až ve středu odpoledne. Původně se počítalo s odletem ještě během noci na dnešek, ale start se postupně oddaloval kvůli přetížení letiště v Káthmándú.

Bilance sobotního zemětřesení v Nepálu činí podle posledních informací tamní vlády více než 5000 mrtvých. Podle OSN bylo zemětřesením postiženo asi osm milionů obyvatel Nepálu.

Česká vláda v pondělí schválila uvolnění 20 milionů korun na vyslání letadla s týmem složeným z devíti lékařů a 14 sester Fakultní nemocnice Brno a 13 pražských hasičů s deseti tunami vybavení na místo katastrofy.

V noci na dnešek se tým sešel a letadlo bylo naloženo. Mezinárodní letiště v nepálské metropoli Káthmándú je podle tiskových agentur přetížené a panuje tam chaos. David Frous z tiskového odboru ministerstva zahraničí řekl, že o odletu českého týmu bude rozhodovat letiště v Káthmándú ve středu ráno tamního času.

Členové týmu čekají na odlet od rána. „Stále čekáme na rozhodnutí. Kdyby přišlo nyní, můžeme odletět nejdříve ve 20:00,“ řekla před 17:30 mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová. „Zdravotníci z Brna přijeli do Prahy v pondělí kolem 23:00. Přespali na hasičské stanici a ubytování se vším komfortem je pro ně připraveno i na dnešek. Neočekáváme, že by tým odlétal později než ve středu,“ doplnila.

Omezená kapacita

Vláda se na transportu záchranářů dohodla se společností Travel Service, která poskytla letadlo Boeing 737. To je schopno celý tým přepravit během jednoho letu. Letadla české armády by musela letět několikrát. Při zpáteční cestě by letoun mohl vzít na palubu Čechy, kteří jsou nyní v Nepálu. Letiště v nepálské metropoli má omezenou kapacitu a nyní prioritně přijímá letadla, která vezou přístřešky, pitnou vodu a další životně důležité potřeby.

Čeští záchranáři nejsou jediní, kteří mají potíže s dopravou do Nepálu. Podle serveru Flightradar24.com během odpoledne na přistání v Káthmándú marně čekalo přes patnáct letadel. Například norští zdravotníci museli svou cestu přerušit a přenocovat v ázerbájdžánském Baku.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video