Odvolejte Romana z dozorčí rady ČEZ, žádá protikorupční aliance | E15.cz

Odvolejte Romana z dozorčí rady ČEZ, žádá protikorupční aliance

Martin Roman, ČEZ
Martin Roman, ČEZ
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zástupci 11 protikorupčních organizací sepsali výzvu za nezávislé prošetření kauzy kolem převodu Škody Holding do rukou investorů skrytých za skupinou Appian a případného konfliktu zájmů bývalého ředitele ČEZ Martina Romana. Na tiskové konferenci dnes představili šest nutných opatření, které je třeba kvůli tomu učinit. Jedním z nich je i odvolání Romana z dozorčí rady ČEZ.

„Vystupujeme společně, protože jsme se shodli, že jde o jednu z nejzávažnějších kauz tuzemské politiky v posledním desetiletí. Martin Roman vydržel ve funkci generálního ředitele sedm let bez bezpečnostní prověrky a bez preventivních kroků, které by případný střet zájmů, o kterém se spekuluje léta, znemožnily,“ prohlásil právník Ekologického právního servisu Martin Fadrný. Pokud nebudou urychleně přijata požadovaná opatření, je to podle něj další signál, že kauza má politické krytí z nejvyšších míst.

Deník Mladá fronta Dnes nedávno zveřejnil dokumenty, které podporují dřívější spekulace, že během svého působení v čele ČEZ měl Roman vlastnické zájmy v plzeňské Škodě. ČEZ Škodovce poskytoval miliardové zakázky na své elektrárny. Romanovo případné působení v obou firmách by znamenalo vážný konflikt zájmů. Roman přitom podle Hospodářských novin připustil své angažmá ve firmách napojených na skupinu Appian Machinery (Netherlands) B.V., která v roce 2006 byla zapsána do rejstříku jako oficiální majitel plzeňské Škody. Tvrdí ale, že vazby se zmiňovanými firmami přerušil ihned po svém příchodu do ČEZ.

Převodem plzeňské Škody se zabývá také protikorupční policie, která kvůli prozkoumání okolností převodu uskutečněného v letech 2002 a 2003 zřídila speciální tým. Spolupracovat mají detektivové i s Finančním analytickým útvarem ministerstva financí. Podle Jiřího Boudala z Ekologického právního servisu je kauza významná i v politické rovině bez ohledu na to, jak nakonec dopadne vyšetřování kolem Martina Romana.

Na pokyn ministra financí má prověřit smlouvy ČEZ se Škodou také současný šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš. Podle Vladana Brože z Transparency International je však absurdní, že v dozorčí radě předsedá sám vyšetřovaný Roman a kontrolou zakázek, které společnosti ČEZ dodávala plzeňská Škoda, byl pověřen dlouholetý výkonný ředitel v Romanově vedení a současný šéf firmy Beneš. Podle Brože je to navíc Romanův dlouholetý známý, soused a spolužák.

„Je to jasný střet zájmů, kdy je jasné, jakým způsobem může tato kontrola dopadnout,“ prohlásil Brož. Podle něj má Roman zcela zřejmý vliv na vyšetřování zakázek. „Pro nás je absolutně nepředstavitelné, aby osoba, která měla vliv po sedm let na řízení společnosti, se v současné době podílela na hodnocení své vlastní činnosti z pozice předsedy dozorčí rady,“ dodal.

Organizace také požadují, aby se zahraničnímu auditorovi zadala kontrola největších zakázek pro Škodu Power, zřídil se vládní nominační výbor pro jmenování dozorčích rad a následně obměnila dozorčí rada společnosti ČEZ či aby se umožnilo Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) kontrolovat státem ovládané společnosti. Navrhují také zakotvit do stanov elektrárenské společnosti zákaz obchodování s anonymními akciemi. Splnění svých požadavků žádají po premiérovi Petru Nečasovi (ODS), vícepremiérce Karolíně Peake (VV), ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) a šéfovi opoziční ČSSD Bohuslavu Sobotkovi v takzvané Pankrácké výzvě, kterou tak pojmenovali podle sídla ČEZ na Pankráci.

Premiér Nečas již dříve oznámil, že pokud se nezákonné vazby Romana na Škodovku prokážou, bude namístě, aby z dozorčí rady ČEZ odešel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video