Olomoucká kauza je teprve na začátku, ÚOOZ nejdřív obviní policejní šéfy | E15.cz

Olomoucká kauza je teprve na začátku, ÚOOZ nejdřív obviní policejní šéfy

Olomoucká kauza je teprve na začátku, ÚOOZ nejdřív obviní policejní šéfy
Policisté přivezli 13. října večer do Olomouce bývalého ministra vnitra Ivana Langera zadrženého v souvislosti se v údajné korupční kauze. Langer vešel v doprovodu detektivů do svého domu v centru města (na snímku). Langer nechtěl kauzu při vstupu do domu nijak komentovat. Dům v té chvíli střežilo šest policistů v kuklách.
• 
ZDROJ: čtk

Jana Havligerová

Policejní zátah na moravské policisty, podnikatele a politiky se změnil v rutinu. Pokračovaly domovní prohlídky a zajišťování dokumentů. Zadrženého exministra Ivana Langera detektivové vyslechli a propustili.

Konkrétní důvod úterního zatýkání v Praze a Olomouci detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu i dozorující olomoucké vrchní státní zastupitelství stále tají.

Podle vicepremiera Andreje Babiše /ANO/ by se kauzou údajných klientelistických vazeb mezi policejními důstojníky, podnikateli a politiky na Olomoucku měla zabývat bezpečnostní rada vlády, protože členové kabinetu mají k dispozici jen informace z tisku. Podle premiéra Bohuslava Sobotky /ČSSD/ je to ale výhradní záležitost policie a politici by ji neměli komentovat.

Včera pokračovaly domovní prohlídky a výslechy řady zadržených lidí. Vrchní zástupce Ivo Ištvan avizoval, že to policistům zabere dalších 24 hodin. „Stále probíhají úkony trestního řízení. Dosud nebyl nikdo obviněn, pořád jsme v polovině lhůty, kterou má policejní orgán, aby zpracoval a vyhodnotil zajištěný materiál,“ uvedl Ištvan.

Přečtěte si květnový rozhovor s Ivanem Langrem:

Podle zdrojů obeznámených s vyšetřováním údajné korupce ÚOOZ nejprve obviní dva vysoce postavené olomoucké policisty – zřejmě to bude náměstek krajského policejního šéfa Karel Kadlec a vedoucí olomouckého odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj. Do této skupiny by měli patřit podnikatel Ivan Kyselý, blízký spolupracovník exministra vnitra, i vysoce postavený olomoucký člen Generální inspekce bezpečnostních sborů /GIBS/.

Samotného Langera policie ve středu nad ránem propustila. Podezření vůči němu vzbudily rozsáhlé odposlechy elitních policistů. V povolení k domovní prohlídce mimo jiné stojí, že Langer předával policejní informace olomouckému hejtmanovi. Možnost nahlédnout do dokumentu měl web Neovlivní.cz.

Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil /ČSSD/ včera nedorazil do práce a zrušil program na celý týden.
Údajné úzké vazby Kadlece na Langera a Kyselého už dříve prověřovala GIBS kvůli ovlivňování hospodářských kauz, jež souvisely s podnikáním Kyselého na realitním trhu. Případ ale odložila.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!