Opozice vyzývá premiéra Babiše k odstoupení z čela vlády | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Opozice žádá Babišovu rezignaci. Premiérova kauza je „koulí u nohy“ české politiky

ČTK, vku

Opozice v reakci na rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo, vyzývá předsedu vlády k odstoupení.

Předseda ODS Petr Fiala očekává, že Babiš do vyřešení svých osobních problémů nabídne post premiéra jinému zástupci hnutí ANO. „Kombinace trestně stíhaného premiéra a aktuálního auditu Evropské komise k střetu zájmů premiéra Babiše je nepřijatelná. Je to závažná zpráva, která má vliv na celou politickou scénu. Premiér Babiš by měl do vyřešení svých problémů odstoupit a nezatěžovat jimi ČR. Očekávám, že Andrej Babiš začne řešit své osobní problémy tak, aby nevznikaly žádné pochybnosti. To znamená, že do vyřešení svých osobních problémů nebude premiérem,“ uvedl Petr Fiala. 

„Vyzývám Andreje Babiše, aby z důvodu obnoveného stíhání a rovněž permanentního střetu zájmů, ve kterém je, odstoupil z čela vlády,“ napsal na twitteru šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Kauza Čapí hnízdo přehledně: vyšetřování se táhne už čtyři roky

KDU-ČSL podle předsedy Marka Výborného respektuje rozhodnutí nejvyššího žalobce a má v něj naprostou důvěru. „Vyzývám všechny politiky, aby se zdrželi jakéhokoli tlaku na orgány činné v trestním řízení,“ napsal. „Je důležité, aby bylo v dohledné době rozhodnuto. Jinak bude Andrej Babiš i nadále koulí u nohy naší politické scény a kultury. Pravdou je, že v každé civilizované zemi by premiér s těmito osobními problémy dávno rezignoval,“ doplnil.

„Zastavení trestního stíhání Andreje Babiše vzbuzovalo nemalé pochybnosti a nechalo za celou kauzou pachuť. Je potřeba, aby kauzu projednal a rozhodl nezávislý soud ve veřejném jednání. Jen tak nezůstanou za kauzou spekulace a pochybnosti, ať už bude nakonec Andrej Babiš odsouzen či nikoliv,“ poznamenala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo bude pokračovat. Prezident mu nechce pomoci

Babiš by měl zvážit složení funkce i podle šéfa STAN Víta Rakušana „Vyzýváme, aby toto rozhodnutí nebylo nikým zpochybňováno a nebyly tak podrývány základy právního státu. Andrej Babiš se musí zdržet veškerých kroků směrem ke státnímu zastupitelství a policii, které by mohly zavdávat pochybnosti o rovném a nestranném procesu. Zpochybňování rozhodování orgánů činných v trestním řízení by byl pro českou justici krok do hrobu. Naše justice naopak potřebuje získat zpět důvěru v očích veřejnosti,“ uvedl Rakušan.

Stíhání v případu údajného dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo nyní z rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Zemana pokračuje a spis se vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci Pavlovi Šarochovi.

Stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak definitivně končí. Pražské městské státní zastupitelství pravomocně zastavilo Babišovo stíhání v polovině září. Premiér jakoukoliv vinu dlouhodobě odmítá.

Žalobce Šaroch: Babiš jednoznačně směřoval k získání dotace

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!