Originál tuzemák Likérky Drak nesmí do prodeje

Láhve Tuzemáku Likérky Drak, které Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla minulý týden ve skladě společnosti Verdana ve Zlíně, obsahovaly 50 pct metanolu. K distribuci bylo připraveno 7600 lahví o obsahu 0,42 litru. Podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy by nalezené množství dokázalo usmrtit tisíce lidí. Výrobce měl lihovinu připravenou k distribuci do maloobchodní sítě. (foto ČTK)

Láhve Tuzemáku Likérky Drak, které Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla minulý týden ve skladě společnosti Verdana ve Zlíně, obsahovaly 50 pct metanolu. K distribuci bylo připraveno 7600 lahví o obsahu 0,42 litru. Podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy by nalezené množství dokázalo usmrtit tisíce lidí. Výrobce měl lihovinu připravenou k distribuci do maloobchodní sítě. (foto ČTK) Zdroj: CTK

Od čtvrtka na trhu nesmí být k dostání Originál tuzemák od Likérky Drak, který letos vyexpedovala společnost Verdana. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila, že v lahvích tuzemáku nalezených ve skladu Verdany rozbory prokázaly 50 procent jedovatého metylakoholu.

„Počínaje čtvrtkem by lidé v obchodech láhve s tímto alkoholem neměli nalézt,“ upozornil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Lidé, kteří lahve s nápojem Originál tuzemák od Likérky Drak distribuovaný Verdanou od letošního 1. ledna mají doma, by podle něj „měli být opatrní“.

Mluvčí uvedl, že tento druh tuzemáku by se do maloobchodní sítě neměl vůbec dostat, ale připustil, že se jeho distribucí zabývali lidé, kteří předpisy a zákony příliš nedodržovali, takže nelze vyloučit, že by v některých obchodech být mohl.

Policie kvůli nálezu lahví s jedovatým alkoholem, které objevila ve skladu Verdany ve Zlíně na Rybníkách, už v úterý zadržela jednatele Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavla Čanigu. Po jednateli její výhradní distribuční firmy pro Česko Verdana Robertu Sedlaříkovi vyhlásila celostátní pátrání. Podle krajské policejní mluvčí Jany Macalíkové je dvaačtyřicetiletý Čaniga podezřelý z ohrožování zdraví závadnými potravinami.

Tuzemák o obsahu 0,42 litru, celkem 7600 lahví, byl nalezen na konci září ve skladu společnosti Verdana ve Zlíně v bývalém areálu Svitu. Podle mluvčího SZPI by nalezené množství dokázalo usmrtit tisíce lidí. Výrobce měl lihovinu připravenou k distribuci do maloobchodní sítě.