Piráti vyhráli spor o data konsolidační agentury, žádají trest pro Kalouska | E15.cz

Piráti vyhráli spor o data konsolidační agentury, žádají trest pro Kalouska

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražský městský soud vyhověl žalobě, kterou na ministerstvo financí podal v roce 2011 nynější lídr České pirátské strany v Praze Jakub Michálek. Domáhal se zveřejnění seznamu dlužníků České konsolidační agentury (ČKA). Soud ale podle Michálka v rozsudku nenapsal, že ministerstvo data musí poskytnout. Podal proto žádost o doplňující rozsudek.

„Po třech a půl letech konečně soud rozhodl a dal Pirátům za pravdu. Tehdejší ministr financí (Miroslav) Kalousek (TOP 09) utajoval informace o státem placených dluzích v České konsolidační agentuře. Budeme požadovat, aby ministr Kalousek nesl odpovědnost za své nezákonné rozhodnutí,“ uvedl Michálek v prohlášení.

Michálek žádal v roce 2011 po ministerstvu seznam firemních dluhů zaplacených státem prostřednictvím ČKA. „Jsou to dluhy, které přijal stát a kdy takzvaně očišťoval banky. Propraly se tam desítky miliard korun,“ řekl Michálek.

Proces zdržel chybějící podpis

Ministerstvo odmítlo informace poskytnout a Michálek se pak obrátil s žalobou na Městský soud v Praze, který nejdřív odmítl případ řešit, protože podání v datové schránce chyběl elektronický podpis. „Soud si z nějakých iracionálních důvodů vybral právě tuto žalobu, ačkoliv tam byly jiné, které byly podány také bez elektronického podpisu, a projednaly se,“ řekl Michálek.

Tehdejší student práv kvůli tomu podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), který rozhodnutí městského soudu v roce 2012 zrušil a případ vrátil k novému jednání. Výsledkem je rozhodnutí z minulého týdne.

Michálek žádá informace po Babišovi

Michálek nyní chce po současném ministru financí Andreji Babišovi (ANO), aby informace poskytl. Piráti také navrhují, aby Kalousek uhradil škodu, kterou údajně způsobil. „Budeme požadovat, aby nesl odpovědnost za své nezákonné rozhodnutí. Státu způsobil prokazatelnou škodu minimálně 10 tisíc korun, které ministerstvo financí zaplatilo na nákladech řízení,“ dodal Michálek.

Kalousek ČTK řekl, že ve správním řízení nesl odpovědnost úřad. Nechce ale vypadat jako lakomec a pokud by na to došlo, tak klidně věnuje uvedenou částku na charitativní účely. „V žádném případě se ale nechci podílet na zviditelňování pirátské strany,“ dodal.

ČKA vznikla v roce 2001 jako přechodná instituce v období ekonomické transformace. Spravovala zejména nekvalitní úvěry a pohledávky českých bank a podniků, které na ni byly převedeny při jejich restrukturalizaci a privatizaci. Zanikla na konci roku 2007 a její agenda pak přešla na ministerstvo financí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video