Platy zdravotních sester u lůžek porostou, přilepší si o dva tisíce | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Platy zdravotních sester u lůžek porostou, přilepší si o dva tisíce

ČTK

Platy zdravotních sester pracujících v lůžkových zdravotnických zařízeních v třísměnném nebo nepřetržitém provozu se od července zvýší o dva tisíce korun hrubého. Navýšení se bude týkat asi 43 tisíc lidí. Řekl to dnes ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík z ČSSD.

Ministerstvem přímo zřizovaná zařízení dostanou peníze automaticky, jiní zřizovatelé o ně musejí požádat prostřednictvím krajů. "Kraje shromáždí žádosti a pošlou je na ministerstvo, které jim pošle zálohu na celých šest měsíců dopředu. Na konci roku se provede vyúčtování dotace," vysvětlil Ludvík. Podmínky dotace zveřejnilo ministerstvo na webu.

České zdravotnictví se potýká s akutním nedostatkem sester u lůžek. Podle ministra jich chybí až čtyři tisíce. Přesné počty nelékařských zdravotních pracovníků ale resort nezná. Jejich registr by měl být spuštěn v únoru příštího roku.

Ministr Ludvík: Nemocniční sestry by si měly dramaticky přilepšit

Navýšení od letošního července se dotkne všech zdravotnických nelékařských pracovníků pracujících na tři směny nebo ve dvanáctihodinových směnách. Peníze dostanou jen ti, kdo mohou pracovat bez odborného dohledu, netýká se to tedy zdravotnických asistentů.

V plánu je také další navýšení platů ve zdravotnictví. "Slib, že se všem budou zvedat platy na konci roku, zůstává. Tam by mělo přijít zvýšení o deset procent tarifů," dodal ministr. Tarifní část platu je u sester asi 12 tisíc až 13 tisíc korun. V úhradové vyhlášce na příští rok podle něj bude na toto navýšení prostor.

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!