Počet přeshraničních firemních fúzí v Česku roste. Nejvíce jich je ze Slovenska | E15.cz

Počet přeshraničních firemních fúzí v Česku roste. Nejvíce jich je ze Slovenska

Počet přeshraničních firemních fúzí v Česku roste. Nejvíce jich je ze Slovenska
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: SolarWorld

fry

Český trh zažil v roce 2017 rekord s 45 přeshraničními firemními fúzemi. Podle analýzy poradenské společnosti TPA se jejich počet loni zvýšil o 15. Důvodem měl být ekonomický růst v celé Evropě.

Solečnost TPA sbírá data o fúzích od roku 2008. Za tu dobu do České republiky fúzovalo celkem 134 zahraničních společností a 108 z nich touto cestou odešlo. Od roku 2012 až do roku 2016 převažoval počet společností, které fúzovaly do Česka, loni už počet fúzí z Česka převážil.

„Většina přeshraničních fúzí se realizuje mezi propojenými osobami. Jsou za nimi restrukturalizace skupiny, snížení nákladů na řízení a administrativu a synergické efekty ze spojení aktivit. Důvody mohou být také finanční či daňové,“ vysvětluje partnerka TPA Group Jana Skálová.

Akvizice firem v Česku atakují další rekord

Nejvíce společností fúzujících do České republiky pochází ze Slovenska. Těch sem od roku 2008 přišlo celkem 69. V posledních letech však jejich počet klesá. Druhé největší zastoupení pak mají Kypr a Nizozemsko.  

Fúzující společnosti nejčastějí spadají do kategorie mikro (37 firem) a malá (24 firem). Velké se vyskytovaly mezi českými nástupnickými společnostmi celkem ve 22 případech. Střední účetní jednotky byly zastoupeny v nejnižším počtu, a to 20 z celkových 103 společností umožňujících objektivní kategorizaci.

Pohyb po Praze urychlí nová mobilní aplikace
Fúze Českého Aeroholdingu a Letiště Praha se odkládá

Autor: fry
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!