Podvedli jste nás. Peake zavelela k odchodu z vlády | E15.cz

Podvedli jste nás. Peake zavelela k odchodu z vlády

Premiér Petr Nečas
Premiér Petr Nečas
• 
ZDROJ: profimedia.cz

nos, jih, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vládu Petra Nečase čeká další tvrdá zkouška. Strana LIDEM totiž vyzvala své ministry, aby k 10. lednu podali demisi a odešli z vlády. Předsedkyně Karolína Peake to zdůvodnila tím, že se cítí podvedena premiérem Petrem Nečasem. Vedení LIDEM se k tomuto kroku rozhodlo potom, co premiér Petr Nečas odvolal Peake z funkce ministryně obrany. Premiér ale chce ve vládní spolupráci s její stranou pokračovat.

Peake však uvedla, že si neumí představit, co by mohlo rozhodnutí LIDEM odejít z vlády zvrátit. Strana LIDEM má osm poslanců. Bez jejich podpory by neměl Nečasův kabinet ve Sněmovně většinu.

„Strana LIDEM se cítí Nečasem podvedena. Přistoupili jsme na výměnu resortů, naším cílem bylo klidné pokračování koaliční vlády, aby se vrátila důvěra vládě i politice jako takové. Za našimi zády byly uzavřeny dohody, o kterých s námi nikdo nejednal. Měla jsem být loutkovou ministryní. Mně pan premiér řekl jen tolik, že někdy po svátcích si spolu nad plány s obranou sedneme. Nikdo mi nenařídil, že nemám někoho odvolávat, měnit personální politiku, to není pravda,“ popřela Peake Nečasova slova. Ten prohlásil, že dohoda s Peake zněla, že se sejdou po svátcích, až se Peake seznámí s resortem, a dohodnou se na klíčových záležitostech, například personálním obsazení a koncepci ministerstva.

Peake odvolání ale interpretuje tak, že šlo o dohodu premiéra a dalších lidí za jejími zády a cílem byla loutková ministryně. Podezřelé je podle ní i načasování celé věci. „Premiér odložil naši schůzku až na čtvrtek, měla jsem mu přinést koncepci, návrhy jmen. Já doufám, že to odložení nebylo účelové, aby to bylo až den poté, co jsme v koalici pomohli prohlasovat daňový balíček,“ řekla Peake.

Její kolega Viktor Paggio byl ostřejší. „Mně to celé připadá jako plán a záměr, to si myslíme. Dneska také proběhlo médii, že do čela dozorčí rady Čepro jde bývalý rebel z ODS Marek Šnajdr,“ uvedl Paggio, podle něhož načasování událostí ukazuje na záměrné jednání.

Nečas: Zásahy Peake do chodu obrany byly hrubou chybou

Nečas ale i přes tento spor trvá na tom, že chce i po odvolání Peake z pozice ministryně obrany pokračovat ve vládní spolupráci s její stranou. Ta si ale nemůže vyvzdorovat, aby mohla dále řídit obranu. Vláda je podle Nečase už nyní menšinová, je možné, že bude ještě více menšinová, rozhodovat ale prý budou konkrétní hlasování v Parlamentu.

A jak odvolání Peake zdůvodnil? Podle něj byla důvodem úplná ztráta důvěry k ní. Na ministerstvu obrany prý chystala za zády premiéra personální zemětřesení. Nepřijatelné bylo bleskové odvolání prvního náměstka ministryně obrany Vlastimila Picka, který byl klíčovým vyjednavačem o prodloužení pronájmu letounů Gripen. „Vyřadit klíčového vyjednavače v otázce Gripenů byl velmi chybný krok. Vlastimil Picek si opravdu nezasloužil vyhazov, jako darebák,“ řekl premiér.

„Premiér musí mít důvěru k ministrovi obrany, a má důvěra k paní Peake nyní klesla pod bod mrazu. Paní ministryně se na ministerstvu obrany chovala tak, jakoby jí patřilo, a tak to nemůže být. Proto jsem, jako zodpovědný premiér, podal návrh na její odvolání,“ uvedl Nečas. Vadilo mu také, že si Peake nezažádala o bezpečnostní prověrku. „Neměl jsem na výběr, jestliže se ministr odmítal podřídit mé autoritě, musel odejít,“ prohlásil. Několikrát uvedl, že to nebyl on, kdo spor vyhrotil.

Stejně rychle jako ministryně obrany Karolína Peake rozmetala tým bývalého ministra Vondry, tak rychle ministerstvo opustila sama. „Personální zemětřesení, které paní ministryně obrany spustila, se konalo za mými zády. Resort byl stabilizovaný a jel správným směrem a paní Peake se ho snažila rozmetat,“ dodal premiér.

Výběr konfliktních momentů ve vládě premiéra Petra Nečase

Agentura ABL - Vztahy v koalici, kterou původně kromě premiérovy ODS a TOP 09 tvořily i Věci veřejné, narušila kauza okolo bezpečnostní agentury ABL (dnes Mark2 Corporation). Vlastní ji rodina exministra dopravy Víta Bárty (VV). Podle deníku Dnes v roce 2006 ABL sledovala pražské politiky ODS. Bárta se premiérovi zaručil, že agentura politiky nesledovala, což se podle Nečase nakonec ukázalo jako nepravdivé. Bárta se za to omluvil.
Výměna policejního prezidenta - Koncem listopadu 2010 tehdejší ministr vnitra Radek John (VV) vyzval policejního prezidenta Oldřicha Martinů k odchodu z funkce. Premiér Nečas Johnovi vytkl, že ho o této výzvě předem neinformoval. Na řešení sporu, v němž proti sobě stály ODS a VV, se nakonec strany dohodly na schůzce s prezidentem Klausem. Martinů poté ve funkci skončil a nahradil ho Petr Lessy, kterého koncem letošního srpna nahradil Martin Červíček.
Kauza kolem Státního fondu životního prostředí - Koncem roku 2010 vypukla kauza údajné korupce na ministerstvu životního prostředí, které vedl Pavel Drobil (ODS). Nečas se Drobila zastal, Drobil přesto podal demisi. Kauza vyhrotila vztahy mezi ODS a VV. ČSSD vyvolala hlasování o nedůvěře vládě a VV s podporou kabinetu váhaly. Po schůzce s prezidentem však všechny vládní strany hlasovaly proti návrhu ČSSD.
Sporná státní zakázka pro firmu Promopro - V kauze jde o údajně předraženou státní zakázku, která byla bez výběrového řízení uzavřena s firmou Promopro za českého předsednictví EU. Vicepremiérem pro evropskou problematiku byl v té době pozdější ministr obrany v Nečasově vládě Alexandr Vondra (ODS). Kauza proti sobě postavila především ODS a TOP 09. Počátkem prosince Vondra na funkci ministra obrany rezignoval; svůj krok zdůvodnil ztrátou důvěry voličů v podzimních senátních volbách.
Kauza údajného uplácení poslanců VV - Začátkem dubna 2011 poslanec Jaroslav Škárka řekl, že dostává od lidí kolem neformálního lídra VV Víta Bárty peníze za loajalitu. Ke Škárkovi se přidala i předsedkyně poslanců VV Kristýna Kočí. V následujících měsících vláda prošla personálními změnami a VV vyhrožovaly odchodem z koalice. Letos v dubnu byl Bárta nepravomocně odsouzen za uplácení, Škárka za podvod. Nedávno pražský městský soud vrátil případ k novému projednání.
Spor o Ladislava Bátoru - Loni v srpnu se ministři za TOP 09 odmítli účastnit jednání vlády poté, co tehdejší kontroverzní šéf personálního odboru ministerstva školství Bátora označil předsedu TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga za „starého prskajícího chudáčka“. TOP 09 požadovala Bátorovo odvolání, nebo odchod ministra školství Josefa Dobeše (VV). Věc uzavřela dohoda mezi Dobešem a Schwarzenbergem, po níž Dobeš Bátoru odvolal.
Rozpad Věcí veřejných - Počátkem dubna vyzvalo grémium VV své ministry k odchodu z vlády, pokud premiér nesplní vyjmenované podmínky, především pokud nedojde k revizi koaliční smlouvy. K opuštění kabinetu stranu vyzval její místopředseda Tomáš Jarolím v reakci na informace, že se koaliční partneři údajně před rokem podíleli na přípravě puče uvnitř VV. Ministři VV odmítli demisi podat a strana se rozštěpila. Zatímco zbytek VV odešel do opozice, lidé kolem vicepremiérky Karolíny Peake založili novou stranu - LIDEM - která se na vládě i nadále podílí.
Spor o vydání Vlasty Parkanové - V polovině června požádala policie poslance o vydání tehdejší místopředsedkyně Sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09) k trestnímu stíhání kvůli nákupu letadel CASA; Parkanová tehdy byla ministryní obrany. Zatímco TOP 09, zejména její místopředseda Miroslav Kalousek, Parkanovou bránila, premiér prohlásil, že Parkanová by udělala nejlépe, kdyby o zbavení imunity sama požádala. Sněmovna ji vydala.
Spor o zvýšení DPH - Vážnou krizí procházel kabinet i kvůli plánu na navýšení daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod a dalším opatřením, která mají příští rok posílit příjmy státního rozpočtu. Část poslanců ODS totiž odmítala návrh vetovaný levicovým Senátem podpořit. Nečasova vláda nakonec návrh předložila znovu a spojila s ním hlasování o důvěře. Po dlouhém jednání nakonec rebelující poslanci ODS daňový balíček buď podpořili, nebo se před hlasováním vzdali mandátu.
Jmenování nového ministra dopravy - V polovině listopadu oznámil rezignaci ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM). Strana LIDEM na jeho místo navrhla Roberta Vacka, což však narazilo na nesouhlas předsedy vlády. Nečas a Peake si pak přes média vyměnili několik ostrých vět. Koaliční krize skončila rošádou, při které strana LIDEM získala resort obrany, zatímco doprava, jež se má do budoucna sloučit s průmyslem, připadla ODS.
Odvolání Karolíny Peake z čela ministerstva obrany - Pouhých osm dní po jmenování vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) ministryní obrany ji nechal premiér Nečas odvolat z čela ministerstva. Předcházely tomu personální změny, které Peake na ministerstvu učinila. Podle některých představitelů strany LIDEM premiér porušil koaliční dohodu a strana by měla z vlády odejít. Peake oznámila, že za současných podmínek je spolupráce ve vládě velmi těžko představitelná.

K působení Peake na obraně čtěte více:

Autor: nos, jih, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video