Policejní prezident představil změny ve vedení. Urychlila je olomoucká kauza | E15.cz

Policejní prezident představil změny ve vedení. Urychlila je olomoucká kauza

Policejní prezident Tomáš Tuhý
Policejní prezident Tomáš Tuhý
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čtyři krajská policejní ředitelství budou mít od 1. prosince nové ředitele. Do Olomouce přejde ředitel ústecké krajské policie Tomáš Landsfeld, olomoucký ředitel Libor Krejčiřík nabídl po místní korupční kauze svou funkci k dispozici. Změny se dotknou i Plzně, Prahy a Českých Budějovic. Oznámil to policejní ředitel Tomáš Tuhý.

Olomoucká kauza podle Tuhého zrychlila změny, které policie nastartovala před rokem a půl. „Přenášíme systém dobré praxe do jiných krajských struktur,“ vysvětlil Tuhý. Olomoucký krajský ředitel po vypuknutí kauzy nabídl svou funkci k dispozici, aby tím stabilizoval situaci na olomouckém ředitelství. „Necítím na něm žádnou zodpovědnost (za kauzu),“ zdůraznil Tuhý. Krejčiřík bude nadále působit ve vedení olomoucké policie, ale už ne jako ředitel.

Na Krejčiříkovo místo přejde ústecký ředitel Landsfeld, který si podal žádost. Uvolněné místo v Ústí nad Labem obsadí Jaromír Kníže z plzeňského krajského ředitelství, na jeho místo bude ředitel vybrán. Dočasně ho zastupuje náměstek Vratislav Hubka.
Změny nastanou i v pražské a jihočeské policii, kde si ředitelské funkce vymění Luděk Procházka s Milošem Trojánkem.

Další rošáda

„Krajská ředitelství jsou nastavena tak, že fungují stejně. Když dnes dojde k výměně, může se dobrá praxe předávat,“ dodal Tuhý. Ředitelé tak získávají zkušenosti se všemi problematickými oblastmi. V jihočeském kraji například dominuje migrace a ochrana státní hranice, což podle policejního prezidenta není typické u vnitrostátních útvarů.

Podobnou rošádu zažila krajská policejní ředitelství před rokem a půl, kdy se vyměnili ředitelé v krajích Královéhradeckém, Pardubickém, Jihočeském a Vysočina. Martin Červíček nahradil v Královéhradeckém kraji Jana Švejdara, který se stal ředitelem v Pardubickém kraji. Jeho šéf Radek Malíř se přesunul do kraje Vysočina, odkud odešel Miloš Trojánek, aby převzal vedení jihočeské policie.

Dva obvinění policisté

Olomoucká kauza se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky, ovlivňování některých trestních kauz a úniků informací z trestních spisů. V kauze jsou obviněni čtyři lidé včetně dvou policistů. Šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj i náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec byli obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku.

Kromě nich je obviněn i olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který čelí obvinění z podplácení. Čtvrtým obviněným je podnikatel Ivan Kyselý podezřelý z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Kromě hejtmana Rozbořila jsou všichni ve vazbě, proti které podali stížnost.

Žádost o propuštění

Obvinění policisté zatím nejsou postaveni mimo službu, protože jsou ve vazbě. Jejich postavení mimo službu se dá podle vyjádření náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho očekávat, až budou z vazby propuštěni. O propuštění ale v souvislosti s kauzou požádal zhruba před měsícem ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

Další policista, náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach, požádal o přeložení. Oběma bylo vyhověno. Jach byl přeložen na policejní prezidium na úřad služby kriminální policie a vyšetřování, kde se podílí na vytváření metodiky vyšetřování.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video