Policie: Kobra za rok fungování zachránila 1,9 miliardy korun | E15.cz

Policie: Kobra za rok fungování zachránila 1,9 miliardy korun

Policejní prezident Tomáš Tuhý
Policejní prezident Tomáš Tuhý
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Speciální útvar Kobra zabránil daňovým únikům za 1,9 miliardy korun. Kriminalisté zatím prověřovali 275 lidí, z toho 210 obvinili. Uvedl to policejní prezident Tomáš Tuhý. Speciální útvar složený z policistů, celníků a specialistů finanční správy za týden oslaví rok od zahájení práce. Jedním z cílů podle Tuhého je, aby se rozšířil do všech krajů a pokryl tak celé Česko.

Speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům funguje od poloviny loňského června. Podle Tuhého se detektivové zabývali několika desítkami případů. „Ten rok ukázal, že se nám podařilo odhalit ne nějaké malé rybičky, ale že to jsou skutečně velké ryby,“ řekl.

Za velký úspěch v rámci Česka Tuhý považuje kauzy se škodou několika set milionů korun. Takto útvar zasáhl třeba letos v únoru na Kladensku, kde bylo zatčeno 29 lidí s fiktivním zakládáním firem a krácením daní za zhruba 300 milionů korun. Další odhalené kauzy se týkaly třeba fiktivních obchodů s reklamou, pohonnými hmotami, textilem, stroji, stavebními pracemi ale také s toaletním papírem, cigaretami nebo tabákem.

Kobra nyní má kolem 60 lidí. V příštích čtyřech letech se by mohl útvar rozrůst o 150 lidí. Podle Tuhého s tím počítá koncepce rozvoje policie v letech 2016 až 2020. „Je to jednoduchý klíč. Pokud se najdou prostředky na rozvoj policie, pak můžeme týmy rozšiřovat,“ podotkl.

Materiál o rozvoji policie bude v úterý projednávat Bezpečnostní rada státu, pak by měl jít na vládu. Celkem by se v příštích čtyřech letech měl počet policistů zvýšit o čtyři tisíce, nyní u policie slouží zhruba 40 tisíc lidí. Materiál se podle Tuhého zabývá i bojem proti kybernetické nebo drogové kriminalitě či nelegální migrací.

Dokument počítá také se zlepšením výbavy policie například pro mimořádné události, jako byla nedávná střelba v Uherském Brodě. Tuhý očekává diskuzi s politiky kvůli tomu, že policie bude potřebovat víc peněz. Jen personální posílení by mělo stát přes deset miliard korun. „Myslím si, že diskuze o rozpočtu bude hodně dlouhá,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.