Policie loni v Praze řešila nejméně trestných činů od roku 1991 | E15.cz

Policie loni v Praze řešila nejméně trestných činů od roku 1991

Policista
Policista
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie loni řešila na území hlavního města nejméně trestných činů od roku 1991, celkem 64 095. Podobně jako o rok dříve objasnila čtvrtinu. Novinářům to dnes řekl náměstek šéfa pražských policistů Ivan Smékal. Mezi trestnými činy tradičně převažovaly kapesní krádeže, následovaly krádeže věcí z aut. Vražd bylo celkem 24, tedy o čtyři méně než předloni. Neobjasněné zatím zůstávají dvě.

Oproti roku 2014 loni poklesl počet zjištěných trestných činů v metropoli o 10,8 procenta, tedy o 7733 trestných činů. Kriminalita v hlavním městě klesá od roku 2002. Výjimkou byl rok 2013, kdy však sehrála zásadní roli amnestie exprezidenta Václava Klause. Podle náměstka se nedá říct, že by byly některé měsíce loňského roku obecně horší než jiné. Měsíčně je v Praze nahlášeno přibližně 5000 trestných činů. „V Praze je denně v průměru spácháno 176 trestných činů,“ řekl Smékal.

Loni pražští policisté objasnili celkem 16 227 činů. Objasněnost činí 25,32 procenta, což je o 0,79 procenta více než předloni. Od roku 2011 je objasněnost trestných činů přes 20 procent. Mezi pachateli bylo 23 procent cizinců.

Nejvíce případů je hlášeno na útvarech v Bartolomějské, Krakovské a Benediktské ulici v centru Prahy, a také na Smíchově a na Jižním Městě. Nejméně trestných činů bylo spácháno na severu Prahy, v Čakovicích, Letňanech, Ďáblicích a v Ruzyni.

U násilné kriminality zaznamenávají policisté v posledních pěti letech stálý pokles. Za loňský rok bylo v Praze nahlášeno 1662 skutků, objasněna byla více než polovina. Podíl násilné kriminality na celkové kriminalitě je tak v Praze 2,6 procenta. V celé České republice se pohybuje okolo šesti procent.

Počet krádeží neklesá pod 7000 ročně

Od roku 2000 neklesl počet kapesních krádeží na území hlavního města pod sedm tisíc ročně. Loni oproti předchozímu roku vzrostl ze 7078 na 8309 skutků. „Vnímáme to jako problém v tom, že zatímco například násilná kriminalita klesá, tato zůstává,“ uvedl Smékal. Kapsáři se často zaměřují na zahraniční turisty. „To je velmi nepříjemné a je v našem zájmu, aby tento druh trestné činnosti doznal zásadních změn,“ dodal.

Problematika kapesních krádeží nemile překvapila i nového šéfa pražských policistů Miloše Trojánka, který je ve funkci dva měsíce. Muž, jenž dříve vedl policisty v Jihočeském kraji, dnes podotkl, že specifikem Prahy oproti jiným regionům je kumulace kriminality na menším prostoru. Za výhodu naopak označil dostupnost sil a prostředků - například to, že policejní hlídky jsou schopny rychle se dostavit na místo, kde se něco stane.

Policie pracuje s nezákonně pořízenými odposlechy. Přistihnout ji je téměř nemožné

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video