Policie navrhla obžalovat Dahlgrena ze čtyřnásobné vraždy | E15.cz

Policie navrhla obžalovat Dahlgrena ze čtyřnásobné vraždy

Podezřelý Kevin Dahlgren
Podezřelý Kevin Dahlgren
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie ukončila vyšetřování kauzy Američana Kevina Dahlgrena a Krajskému státnímu zastupitelství v Brně předala spis s návrhem na podání obžaloby. Za vraždu čtyř příbuzných v roce 2013 v Brně-Ivanovicích hrozí cizinci doživotní pobyt za mřížemi. Uvedla to mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová.

Dahlgren je ve vazbě v Brně-Bohunicích. Podle kriminalistů je nepochybné, že vraždil. Na základě lékařského posudku dospěli k závěru, že byl příčetný. Motiv činu ale stále není známý.

„Úkolem žalobce je spis prověřit. Pak rozhodne o případném předání návrhu Krajskému soudu v Brně,“ řekl dnes ČTK mluvčí zastupitelství Hynek Olma. Předpokládá, že návrh by mohl být předán soudu již počátkem dubna. Soudce, jemuž bude tato kauza přidělena, může spis vrátit k došetření. Nelze tedy zatím odhadnout, kdy by mohl proces v této kauze začít.

Pro policii byl klíčový posudek psychiatra. Z něj vyplývá, že Dahlgren si byl v době činu vědom důsledků svého jednání a je tedy za své činy také trestně odpovědný. Policie v minulosti opakovaně uvedla, že má dost pádných důkazů, nicméně motiv činu nebyl známý. Kriminalisté jej nekomentovali. Stanovisko Američana zazní až u procesu.

Dahlgren je ve vazbě ve věznici v Brně-Bohunicích od loňského srpna, kdy jej USA vydaly k trestnímu stíhání do ČR. Je prvním Američanem, kterého Spojené státy vydaly české justici ke stíhání. Američan je podezřelý z toho, že v roce 2013 zavraždil sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Po činu založil v jejich rodinném domě požár. Mrtvé objevili při likvidaci požáru hasiči. V tu chvíli se již Dahlgren vracel letadlem do USA. Po přistání jej na letišti zadržela americká policie. Dva roky se pak vedla jednání, zda jej USA vydají ke stíhání do ČR.

Vražda v Brně se stala v květnu 2013, Dahlgren je v Česku od loňska
22. května 2013 - V Brně-Ivanovicích byli nalezeni čtyři zavraždění lidé. Kriminalisté oznámili, že z činu podezírají Kevina Dahlgrena z Kalifornie, který u obětí bydlel. Dahlgren mezitím stihl odjet do Rakouska, kde 23. května ráno nasedl do letadla mířícího do USA.
23. května 2013 - Po příletu z Vídně byl Dahlgren zadržen na letišti ve Washingtonu, a to na základě zatykače vydaného českými orgány. Od té doby je ve vazbě.
27. května 2013 - Česká média informovala o údajné textové zprávě, již Dahlgren odeslal na útěku z Brna. V sms adresované rakouské kamarádce se prý přiznal k zabití čtyř lidí.
1. června 2013 - V Brně se konal pohřeb zavražděné rodiny.
25. června 2013 - Soud v americké Alexandrii zamítl stížnost Dahlgrenových obhájců na zatčení jejich mandanta, provedení osobní prohlídky a požadující i vydání osobních věcí, jež mu byly odebrány a poskytnuty české straně pro další vyšetřování.
12. července 2013 - Ministerstvo spravedlnosti předalo americkému velvyslanectví v Praze žádost o vydání Dahlgrena do ČR.
29. července 2013 - Česká televize uvedla, že policisté mají nový důkaz svědčící proti Dahlgrenovi; na kalhotách, jež mu zabavila FBI, byla nalezena krev obětí vraždy.
12. září 2013 - Americký soud rozhodl, že byly splněny podmínky pro Dahlgrenovo vydání do ČR. Soud také dospěl k závěru, že existuje důvodné podezření, že se zadržený dopustil čtyřnásobné vraždy. Obhajoba oznámila, že rozhodnutí napadne.
17. října 2013 - Dalhgrenovi advokáti podali stížnost na dosavadní průběh vydávacího řízení.
14. ledna 2014 - Americká prokuratura navrhla soudu, aby odmítl Dahlgrenovu stížnost proti vydávacímu procesu.
14. února 2014 - Podle médií Dahlgrenovi advokáti opět vyjádřili nesouhlas s vydáním svého mandanta. Podle České televize obhájci tvrdí, že Dahlgren byl v USA zadržen bez důvodného podezření. Všechny důkazy získané po zadržení jsou tudíž podle nich neplatné.
1. července 2015 - Soud v americkém státě Virginie zamítl Dahlgrenovu stížnost proti legálnosti vazby. Proti rozsudku se ale odvolal; podle jeho názoru by neměl být vydán dřív, než bude rozhodnuto o legálnosti vazby.
25. srpna 2015 - České ministerstvo zahraničí oznámilo, že Dahlgren neuspěl v USA s odvoláním, kterým se bránil vydání do ČR. Soud rozhodl, že Američan může být do ČR vydán, aniž by se muselo čekat na rozhodnutí o legálnosti vazby. Podezřelý se ale proti svému vydání bránil ještě odvoláním k Nejvyššímu soudu.
31. srpna 2015 - V Praze přistálo letadlo s Dahlgrenem, prvním americkým občanem, kterého kdy USA vydaly do ČR. Brněnský soud jej poslal do vazby, obviněný si podal stížnost.
5. října 2015 - Krajský soud v Brně zamítl stížnost Dahlgrena proti umístění do vazby.
14. prosince 2015 - Brněnský městský soud prodloužil Američanovi vazbu. Soud zároveň zamítl návrh 23letého cizince na jeho propuštění na kauci a stíhání na svobodě.
1. února 2016 - Brněnský krajský soud zamítl stížnost Dahlgrena na vazbu. Podle informací ČTK přihlédl k tomu, že by se Američan při stíhání na svobodě mohl pokusit o útěk.
10. března 2016 - Byl zveřejněn závěr znaleckého posudku z oboru psychiatrie. Na jeho základě kriminalisté dospěli k závěru, že Dahlgren byl v době spáchání činu příčetný.
21. března 2016 - Policie oznámila, že ukončila vyšetřování kauzy Dahlgrena a Krajskému státnímu zastupitelství v Brně předala spis s návrhem na podání obžaloby. Za vraždu čtyř příbuzných mu hrozí doživotní pobyt za mřížemi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video