Policie zasahovala v kauze Via Chem, zadržela dva lidi | E15.cz

Policie zasahovala v kauze Via Chem, zadržela dva lidi

Spolchemie
Spolchemie
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro E15

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V ústecké Spolchemii dnes zasahovala protikorupční policie. Zásah souvisel s činností společnosti Via Chem, Spolchemie s policií spolupracuje. kriminalisté přišli do podniku s povolením od soudu. Podle České televize policie zadržela nejméně dva lidi v souvislosti s kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem. Policie důvod zásahu odmítla uvést.

„Zásah se netýkal činnosti Spolku pro chemickou a hutní výrobu, ale společnosti Via Chem. My poskytneme orgánům činným v trestním řízení veškerou podporu, kterou budeme moci poskytnout,“ řekl mluvčí Spolchemie Jan Charvát.

Policisté podle ČT zasahovali také v budově Krajského soudu v Českých Budějovicích, kde zapečetili několik kanceláří. Soud se zabývá insolvencí zadlužené Via Chem Group. Policisté také prováděli domovní prohlídky u advokátů Ivo Haly, který působil jako insolvenční správce, Roberta Vladyky mladšího a Jana Pacovského, uvedla dále Česká televize.

polečnost Via Chem Group, s níž je podnikatel Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun. Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments (KI), které v minulosti svěřila města Sokolov a Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.

Pračka špinavých peněz

Jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz. Petr Sisák je tajemný miliardář známý z kauz litoměřických fondů a pravomocně odsouzený za tunelování První slezské banky. ve většině jeho obchodů jej zastupoval právník Ivo Hala.

Mluvčí policejního prezidia David Schön dnes odmítl podat jakékoli informace. „Nebudeme váš dotaz vůbec komentovat,“ řekl. Na místě pravděpodobně zasahovala protikorupční policie. „Nebudeme poskytovat žádné informace,“ řekl ČTK mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Spolchemie má podle obchodního rejstříku sídlo v hlavním městě. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Černé dědictví Setuzy

Nepřítel státu znovu zasahuje

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video