Polívkovu farmu nakonec koupil jeho kamarád Seidl. Za minimální cenu | e15.cz

Polívkovu farmu nakonec koupil jeho kamarád Seidl. Za minimální cenu

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalou farmu Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku koupila Severočeská správa nemovitostí, jejímž většinovým společníkem je věřitel a hercův přítel Alexandr Seidl. Jako jediný podal insolvenčnímu správci nabídku za 11,5 milionu korun, což byla minimální cena. Seidl už vlastní i okolní pozemky.

Nyní probíhá přepis nemovitosti na katastru nemovitostí, uvedl to insolvenční správce David Gregor. Seidl sdělil, že zatím nemá přesné plány, jak s farmou naloží.

Gregor nyní nachystá rozvrhové usnesení, podle něhož se uspokojí věřitelé. Přednost dostanou zajištění, jímž je právě Seidl s téměř čtyřmi miliony. Zbytek si rozdělí ostatní, půjde však jen o menší část jejich pohledávek. Za farmou zůstaly dluhy přes 40 milionů korun.

Z jednoho milionu, který už má Gregor nyní na účtu, uhradí dluhy převážně za energie, jež farma odebírala od dodavatelů v době konkurzu. Táhne se od loňského dubna. Gregor je rád, že obdržel alespoň tuto jedinou nabídku. „Za dané situace jde o dobrou nabídku za slušnou cenu,“ řekl.

Seidl momentálně pobývá na dovolené v Thajsku. Očekával prý, že se najde ještě jiný zájemce, který podá vyšší nabídku. „Neměl bych s tím starosti. Takhle teď musím přemýšlet co s farmou. Rozhodně je však potřeba dát ji do kupy. Stále však platí, co jsem říkal loni v létě, že jde o penzion na vesnici u Brna a tak se k němu musí přistupovat,“ prohlásil.

Výherce se farmy kvůli pozemkům vzdal

Původně na konci loňského roku vydražila Polívkovu farmu firma Alkony-CZ. Posléze ale uvedla, že o nemovitost nemá zájem a požadovaných 15 milionů korun nezaplatí. Vydražitel totiž dostal dopis od firmy Cygnet, kterou vlastní syn Polívkova přítele Seidla. Firma upozornila na to, že pozemky kolem farmy jsou její včetně příjezdové cesty. Vydražitel tak insolvenční správkyni napsal, že pro něj nemá smysl farmu kupovat. Obává se, že by se k ní nedostal.

Pozemky Seidlův syn nakoupil již loni v květnu za 1 995 710 korun, což má být cena určená znaleckým posudkem. Kupní cena je přitom splatná až k počátku roku 2019.

Farma, na níž se konaly kulturní a recesistické akce, se dostala do problémů při dostavbě hotelu a stavbě wellness centra. Šlo o stavby podpořené z evropských fondů, Polívka ale nesplácel faktury. V říjnu 2012 proto podala stavební firma Kaláb návrh na insolvenci a loni v dubnu poslal soud podnik do konkurzu. Na podzim šel do dražby za 15 milionů, vydražitel však peníze nesložil. Nyní už se Polívka k farmě, která mu nepatří, nechce vyjadřovat, sdělil jeho manažer Ladislav Krapek.

Herec sám jako fyzická osoba je účastníkem jiného insolvenčního řízení, které navrhla předchozí správkyně jeho farmy Petra Hýsková kvůli ochraně věřitelů farmy. Tuto záležitost měl soud projednávat 7. února, jednání však na žádost Gregora odročil.

Ochranné známky má někdo jiný

Seidl však nezískal ochranné známky, které byly také k prodeji. Ty získala jako druhý zájemce s vyšší nabídkou firma Wiky z Kyjova. Jde o pět ochranných známek, z nichž nejznámější jsou Manéž Bolka Polívky a Bolkova jedenáctka. Přesnou cenu právní zástupce firmy Zdeněk Joukl nesdělil, jde však o desítky tisíc korun. Firma je velkoobchodem s hračkami a vlastní ji Josef Kouřil, který je místním patriotem a mecenášem, nechal například postavit kapli v Bukovanech.

„Výběrového řízení se zúčastnil proto, aby zabránil nákupu ochranných známek spekulanty, kteří by například mohli ohrozit výrobu pořadu Manéž Bolka Polívky pod tímto názvem. Josef Kouřil má zájem jednat v nejbližších dnech s Bolkem Polívkou o využití známek pro jeho aktivity. Zároveň chtěl pomoci herci, který je v regionu oblíbený a udělal mnoho pro jeho propagaci,“ uvedl Joukl.

Úspěch a pád farmy Bolka Polívky
Farma vznikla v první polovině 90. let u obce Olšany na Vyškovsku na místě rozpadlého kravína, kde si herec Boleslav Polívka pořídil nejprve koňskou stáj.
Herec farmu provozoval se svou partnerkou Marcelou Černou a pořádal zde různé kulturně společenské akce, koncerty či recesistické soutěže. Na farmu jezdily firmy pořádat školení, jednání či tzv. teambuildingové akce.
Na konci roku 2012 pracovalo na farmě 21 lidí.
V letech 2009 a 2010 se uskutečnila rekonstrukce křídla hotelu, které se využívalo jako stáje, za podpory Regionálního operačního programu na wellness provoz a dobudování a rozšíření hotelu.
V roce 2011 podnik hospodařil podle rozvahy ve Sbírce listin s výkony 11 milionů a ztrátou 658 tisíc korun, v roce 2010 s výkony 9,1 milionu a ztrátou 27 tisíc korun. Podle dokladů, které dlužník předložil insolvenčnímu správci, činila v roce 2012 ztráta osm milionů a letos do 7. března téměř půl milionu.
Do insolvence poslal podnik insolvenční soud 7. března 2013. Krajský soud v Brně prohlásil loni 11. dubna konkurz. Pohledávky v hodnotě přes 50 milionu korun přihlásilo více než 50 subjektů.
Za farmou jsou nyní pohledávky přes 40 milionů korun. Snížily se zhruba o deset milionů proto, že správce neuznal pohledávku Regionální rady soudržnosti regionu Jihovýchod v plném rozsahu, tedy uznal plnou výši dotace, ne však penále.
Farma byla dražena již loni v říjnu. Vítězná firma, která farmu vydražila za vyvolávací cenu 15 milionů korun, peníze nakonec nesložila.
Nový majitel, podnikatel Alexandr Seidl, bývá považován za miliardáře. K jeho aktivitám patří především společnost LE CYGNE SPORTIF GROUPE, která se v současnosti věnuje hlavně správě nemovitostí.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video