Požár v pražském hotelu si vyžádal dva mrtvé a další zraněné | e15.cz

Požár v pražském hotelu si vyžádal dva mrtvé a další zraněné

ČTK, pab

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici na Novém Městě v sobotu zemřeli dva lidé. Devět lidí se zranilo, z toho pět těžce, tři z nich museli lékaři oživovat. Jeden člověk utrpěl středně těžká poranění a tři lidé lehká, uvedla mluvčí záchranné služby Jana Poštová. 

Mezi zraněnými jsou i dva hasiči, kteří ve špatně přístupném prostoru propadli patrem. Nejsou v ohrožení života, jeden má pohmožděniny, další je na pozorování v nemocnici s podezřením na vážnější zranění. Hasiči evakuovali z budovy zhruba 40 osob, převážně cizince. Po 20. hodině zásah ukončili, ale v budově dál zůstávají.

Ti, kteří nebyli zraněni, chtěli zástupci města a Prahy 2 ubytovat v nedaleké škole v Botičské ulici. Nakonec se jim ale ozval majitel hotelu a nabídl hostům náhradní ubytování ve svém druhém hotelu na Národní třídě 13.

Příčinu požáru vyšetřují vyšetřovatelé hasičů a policistů, kteří odhadnou také výši škody. Podle prvních informací vznikl požár od klimatizace.

Video se připravuje ...

Požár byl ohlášen kolem 18. hodiny, první hasiči na místo dorazili za dvě minuty, celkem se sjelo 16 jednotek z celé Prahy. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň požárního poplachu, záchranná služba aktivovala traumaplán pro případ většího počtu zraněných. Dobrovolné jednotky držely pohotovost na svých stanicích a pomáhaly s pokrytím území hlavního města Prahy.

Zraněné rozvezly sanitky do Všeobecné fakultní nemocnice, vinohradské nemocnice, do Motola a Ústřední vojenské nemocnice. Po 20:00 záchranáři oznámili, že ukončili traumaplán, začali odjíždět i hasiči. Na místě přes noc zůstanou tři profesionální a dvě dobrovolné jednotky.

Postupně budou vyklízet hotel, hlavně hořlavé části. Hasiči také zkontrolují, zda provozovatel dodržel všechny předpisy týkající se požární bezpečnosti. Budovu budou kvůli bezpečnosti hlídat v noci policisté, kteří uzavřeli nejbližší okolí. Tramvajová linka číslo 5 až do odvolání nejezdí Myslíkovou ulicí.

Zásah byl mimořádně fyzicky i psychicky náročný, řekl novinářům mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. V budově nešel proud, část lidí zůstala uvězněná v horních patrech. Mezi své podřízené přijeli i ředitelé pražských hasičů a záchranné služby, soustrast pozůstalým a poděkování záchranným složkám na místě vyjádřila primátorka Adriana Krnáčová či starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Hotel Eurostars David podle informací přístupných na internetu nabízí ubytování v 76 pokojích a celkem 180 lůžek. Je umístěn v novorenesanční budově z roku 1884, nachází se nedaleko nábřeží a Jiráskova náměstí.

Autor: ČTK, pab

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video