Praha dostane další kamery a radary. Dohled se zpřísní | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Praha dostane další kamery a radary. Dohled se zpřísní

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Městský kamerový systém české metropole se letos znovu rozroste. V pražských ulicích přibude jedenáct bezpečnostních kamer, metropole do vylepšení bezpečnostního systému investuje až dvacet milionů korun. Nové přístroje budou Pražany monitorovat v páté, osmé, desáté, jedenácté a osmnácté městské části. Dalších deset kamer přibude příští rok.

V celém systému je teď zapojeno 4765 kamer města, Dopravního podniku, technické správy komunikací, správy služeb, městské policie a městských částí. Loni byly na 1190 stanovištích, předloni na 1163 a o rok dříve na 1131 místech. „Vybraní uživatelé na monitorovacích pracovištích v nadstavbovém mapovém softwaru mají k dispozici 1190 obrazů z kamer,“ sdělil magistrátní mluvčí Vít Hofman. „Ostatní složky či městské části si zajišťují vlastní výstavbu kamer a na základě jejich žádosti je obraz do nadstavbového softwaru integrován,“ vysvětluje.

Kamery by výhledově mohly využívat automatické rozpoznávání obličejů. Magistrát koncem loňského roku požádal o aktivaci této funkce vedení pražské policie, jak informoval server iRozhlas.cz. Hlavní město proto požádalo o stanovisko Úřad pro ochranu osobních údajů.

Armáda rozšíří arzenál. Dostane dva pasivní radary za 1,5 miliardy od české firmy

V ulicích přibudou i radary, které informují o rychlosti jízdy a varují před překročením maximální povolené rychlosti. „Přibývají další radary, které instalují městské části a nejsou ve správě TSK,“ uvádí mluvčí TSK Barbora Lišková. Proto také není znám přesný počet nově instalovaných zařízení. Příbytek by ale mohl být podobný jako loni, kdy Praha instalovala radary v patnácti dalších lokalitách. Provozovala je tak na 98 místech.

Instalace nových radarů pro měření rychlosti se řidiči obávat nemusejí. Rozšíření počtu těchto zařízení se zatím neplánuje.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!