Přestaňte mě osočovat bez důkazů, napsal Bakala Nečasovi

Zdeněk Bakala

Zdeněk Bakala Zdroj: 7 Petr Topic

Významný český podnikatel Zdeněk Bakala v otevřeném dopise varoval premiéra Petra Nečase (ODS), aby přestal s mediálními výroky na jeho adresu. Dopis je reakcí na několik rozhovorů předsedy vlády v českých médiích z poslední doby, mimo jiné se v něm zdůrazňuje, že Nečas by neměl Bakalu, ale ani nikoho jiného, osočovat bez důkazů.

„Můj advokát již informoval úřad vrchního státního zástupce, že v případě Vašich výroků dochází k zásahu do mých osobnostních práv. Pevně věřím, že se podobné výroky z Vašich úst už nebudou opakovat,“ napsal premiérovi jeden z nejbohatších českých podnikatelů, který kromě jiného ovládá i nakladatelství Economia.

Bakala v dopise Nečasovi připomíná premiérovy rozhovory a články z posledních měsíců v Lidových novinách, Hospodářských novinách a v Respektu, které vydává právě Economia. Nečas v nich prý opakovaně zmínil Bakalovo jméno v souvislosti s privatizací OKD a s jejím policejním vyšetřováním.

Podnikatel v textu zdůrazňuje, že samotné privatizace OKD se neúčastnil, a jejich převzetí Bakalovou finanční skupinou proběhlo zcela standardně.

„Jsem překvapen, že okolnosti vedoucí k podnikatelskému úspěchu této české společnosti mohou být terčem útoku pravicového politika,“ podotkl Bakala. Zdůraznil, že se v souvislosti s privatizací OKD nepodílel na vyjednávání se státem či politiky. Převzetí Karbon Investu, který držel akcie už zprivatizované OKD, bylo podle Bakaly pod „drobnohledem mezinárodních bank“, které krok financovaly, prošlo auditem a přezkumem ze strany Evropské komise.

Bakala také upozornil na Nečasova slova o podpoře, které se ze strany ministra zahraničí a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga dostalo Bakalovu převzetí společnosti Economia. „Karel Schwarzenberg konal přesně tak, jak je běžné ve standardní evropské diplomacii. Nemohu souhlasit s tím, že se ho snažíte v této souvislosti portrétovat ve špatném světle. Stejně tak Vás žádám, abyste moje jméno nezneužíval v rámci politického boje mezi ODS a TOP 09,“ napsal premiérovi miliardář, jehož jméno je spojeno s lidmi blízkými bývalému prezidentovi Václavu Havlovi.