Při nehodách zemřelo letos 581 lidí, nejméně od roku 1961 | E15.cz

Při nehodách zemřelo letos 581 lidí, nejméně od roku 1961

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na českých silnicích letos přišlo o život nejméně lidí od počátku vedení statistik v roce 1961. Dopravní nehody si vyžádaly 581 životů, loni bylo obětí přesně o sto více. Počet obětí od roku 2007 vytrvale klesá.

Ředitel dopravní policie Tomáš Lerch řekl, že údaje jsou zatím předběžné a přesná statistika bude hotová kolem 7. ledna. „Čísla se ještě mohou měnit, nejsou v nich započítány osoby zemřelé do 24 hodin po nehodě,“ dodal Lerch. Podle něj se také budou odečítat úmrtí z jiného důvodu než kvůli nehodě, například vlivem zdravotního stavu. Loni se počet usmrcených dostal poprvé od roku 1961 pod 700.

Lerch přičítá pokles smrtelných nehod mimo jiné zlepšení bezpečnostních prvků v autech a také kvalitnějšímu stavu silnic. Projevil se prý také vliv počasí - letos podle Lercha například vyjeli motocyklisté na silnice později kvůli delší zimě, což se prý projevilo na menším počtu smrtelných nehod. Statistiku ovlivnily také letní povodně, při kterých se snížila síla provozu.

Pokles počtu mrtvých zaznamenali policisté v devíti z 12 měsíců, nárůst pak evidovali v únoru, červenci a také v prosinci. Právě v něm zemřelo na silnicích podle předběžné statistiky 52 lidí, loni jich bylo o 11 méně. Nejtragičtějším dnem posledního měsíce roku byl čtvrtek 19. prosince, kdy zemřelo šest lidí. Mohla za to zejména srážka tří osobních automobilů na silnici mezi obcemi Rymice a Němčice na Kroměřížsku, při které zahynuli čtyři lidé.

Vůbec nejvíce usmrcených bylo letos na českých silnicích 19. července, a to sedm. Šest lidí zahynulo při dopravních nehodách 26. července, 4. září a 1. října a právě 19. prosince. Pět obětí policie uvádí u devíti dnů. Nejtragičtějším měsícem byl červenec, kdy si nehody vyžádaly 71 obětí, naopak v únoru při nich zemřelo 33 lidí, letos nejméně.

Mezi nejhorší roky patří dlouhodobě rok 1969, kdy zahynulo 1758 lidí, a rok 1994 s 1473 usmrcenými. Od roku 2007, kdy se stalo obětí nehody 1123 lidí, počet usmrcených klesá. Podle cíle vytyčeného Národní strategií bezpečnosti silničního provozu by do roku 2020 neměl umírat na silnicích více než jeden člověk denně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video