Primátor Svoboda chce osekat dozorčí radu DPP | E15.cz

Primátor Svoboda chce osekat dozorčí radu DPP

Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v úterý radě hlavního města navrhne zúžení dozorčí rady pražského dopravního podniku. Městští radní by podle něj měli jednat o zmenšení dozorčí rady i její personální obměně. Svoboda to dnes řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Prohlásil také, že jako primátor chce být členem výběrové komise, která určí nového ředitele Dopravního podniku.

Dozorčí rada DP minulý týden proti vůli primátora odvolala ředitele podniku Vladimíra Liche. Ten krátce před rozhodnutím rady inicioval podání trestního oznámení na několik lidí kvůli nevýhodným smlouvám dopravního podniku. Svoboda dnes uvedl, že do čela DP je třeba znovu najít krizového manažera, jakým byl Lich.

„Zmenšení počtu členů dozorčí rady a částečná obměna za politiky odborníky by byla smysluplná,“ řekl Svoboda. Rada města je zároveň valnou hromadou dopravního podniku. Snížení počtu dozorčí rady podpořil také volební lídr TOP 09 v Praze a předseda magistrátního finančního výboru Zdeněk Tůma. Podle Svobody má i podporu prvního náměstka primátora Tomáš Hudečka (TOP 09).

Dozorčí rada DP má nyní patnáct členů, podle Tůmy by se jejich počet mohl snížit na devět. V radě nyní zasedá pět členů z odborů dopravního podniku. Pět zástupců má TOP 09, včetně předsedy Jiřího Nouzy. Za ODS zůstali v radě poslanec David Vodrážka a Pavel Hurda.

Svoboda už dříve prohlásil, že si nedovede představit pokračování Vodrážky v dozorčí radě. Právě Vodrážka navrhl odvolání Liche. Svoboda ale pro návrat odvolaného ředitele nenašel podporu mezi zastupiteli ODS. Naopak jeho náměstek Josef Nosek (ODS), který prosazoval odchod Liche, získal na svou stranu dost zastupitelů na to, aby se mohl nechat do dozorčí rady DP zvolit.

Situace kolem pražského dopravního podniku eskalovala minulý týden, kdy byl Lich z vedení firmy odvolán hlasy ODS i TOP 09. Dozorčí rada řediteli vyčítala mimo jiné pochybení týkající se vypisování veřejných zakázek či špatnou komunikaci s dozorčí radou. Lich se proti výtkám ohradil, jeho odvolání prý bylo účelovým útokem na Svobodu a jeho snahu očistit dopravní podnik od korupce.

V úterý utrpěl Svoboda významnou porážku, když jej v jeho trvající podpoře Lichovi nepodrželi ani zastupitelé jeho vlastní strany. Ti chtějí stejně jako klub TOP 09 , který by měl Liche nahradit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video