Připravované nařízení vlády je protiústavní, tvrdí ERÚ | E15.cz

Připravované nařízení vlády je protiústavní, tvrdí ERÚ

Připravované nařízení vlády je protiústavní, tvrdí ERÚ
ZDROJ: Archiv/Euro

ČTK

Připravované nařízení vlády, které by mělo umožnit výplatu obnovitelných zdrojů energie, je podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) protiústavní. Úřad se podle něj po případném přijetí dokumentu vládou pravděpodobně obrátí na Evropskou komisi se žádostí o výklad, zda je v souladu s evropskou legislativou. Podle dřívějších informací by se měli ministři dokumentem zabývat v pondělí 21. prosince.

„Na první dobrou je protiústavní,“ řekl mluvčí úřadu Jiří Chvojka. V důvodové zprávě navrhovaného vládního nařízení, které připravilo ministerstvo průmyslu, je přitom uvedeno, že podpora obnovitelným zdrojům energie má být přerušena pouze tehdy, když to bude požadovat Evropská komise. Do té doby se mají peníze vyplácet. „Lisabonská smlouva ale jasně říká, že podpora je zakázána, dokud není povolena. Už jen tento rozpor stačí k tomu, abychom pozvedli obočí,“ uvedl dnes Chvojka. Návrh nařízení podle něj navíc vůbec neřeší to, zda jde o existující nebo novou veřejnou podporu. Nevypořádal se ani se závěrem Nejvyššího kontrolního úřadu z ledna tohoto roku, dodal.

NKÚ na začátku roku oznámil, že odhaduje, že do roku 2030 náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší bilion korun a podstatnou část zaplatí tuzemští odběratelé na příplatcích ke spotřebované elektřině. „Přesto, že od března jsou podepsány všechny protokoly, ministerstvo průmyslu nález NKÚ na vládu stále nepředložilo,“ uvedl dnes Chvojka.

Hra o 42 miliard korun

Státní podpora pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů představuje na příští rok 42 miliard korun. ERÚ v polovině listopadu ovšem rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora, protože by tím překročil zákon. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková na začátku prosince uvedla, že úřad podporu na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. To by se podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) mělo stát zřejmě mezi únorem a dubnem příštího roku.

Vláda se už jednou situací kolem výplaty podpory OZE na příští rok zabývala, 2. prosince schválila vládní usnesení, které mělo výplatu umožnit. ERÚ to ale tehdy odmítl učinit s tím, že materiál situaci vůbec neřeší. Mládek tehdy v reakci řekl, že řešení pro vyplacení podpory obnovitelným zdrojům na příští rok se v každém případě najde.

Oborové asociace ERÚ kritizují

Počínaní ERÚ kritizují i zástupci oborových asociací. Například předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha již dříve řekl, že kdyby se o penězích rozhodlo až v příštím roce, znamenalo by to pro mnohé zemědělce, kteří provozují bioplynové stanice, insolvenci.

Chvojka dnes také uvedl, že ERÚ požádal policejního prezidenta a ministerstvo vnitra o policejní ochranu jeho osoby a jeho rodiny. Podle něho se tak stalo po sobotním incidentu, který však blíže nespecifikoval. „Zatím máme zpětnou vazbu od ministerstva vnitra, které to předalo policejnímu prezidiu. Považujeme to závažný bezpečnostní incident. Nedá se to vykládat jinak, než že se to týká moji práce na ERÚ,“ sdělil Chvojka.

Doplnil, že jednání vlády, které bude nařízení řešit, se neúčastní Vitásková, která byla pozvána, ale pouze místopředsedové úřadu. „Paní předsedkyně je na dlouhodobé plánované cestě mimo republiku,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!