Projekt Eflex otestuje využívání flexibility baterií | E15.cz

Projekt Eflex otestuje využívání flexibility baterií

ZDROJ: ČEPS
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Využívání „volné kapacity“ velkých bateriových systémů pro podpůrné služby – tak zní téma inovačního projektu Eflex financovaného z programu THÉTA Technologické agentury ČR. Hlavním příjemcem a investorem je ČEPS, projektu se dále účastní společnosti LEEF Technologies, ČEZ, E.ON Energie, PREdistribuce, Solar Global Service a v roli asociovaného partnera Škoda Auto. 

Pro řízení elektrizační soustavy nabývají na významu spotřebitelé poskytující flexibilitu neboli schopnost cíleně měnit svůj odběr elektřiny. Důležitou skupinou mezi nimi jsou velké bateriové systémy, jejichž „volnou kapacitu“ může společnost ČEPS potenciálně využívat pro podpůrné služby (respektive zejména pro služby výkonové rovnováhy zajišťující rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie). Volnou kapacitou se rozumí přebytečná kapacita, která je k dispozici i po splnění primární funkce baterie, jíž jsou například dobíjení elektromobilů či stabilizace napětí.

Nový inovační projekt Eflex se zaměřuje na vytvoření a pilotní otestování IT řešení a softwarových algoritmů právě pro využití této volné kapacity baterií pro poskytování podpůrných služeb. Je financován v rámci programu THÉTA Technologické agentury ČR a roli hlavního příjemce a investora zastává provozovatel přenosové soustavy ČEPS. Konsorcium dále tvoří společnosti LEEF Technologies (koordinátor projektu), ČEZ, E.ON Energie, PREdistribuce a Solar Global Service (pilotní poskytovatelé) a Škoda Auto (asociovaný partner). Členové konsorcia společně otestují bateriové systémy s různými účely používání, zejména peak-shaving s využitím použitých baterií elektromobilů (Škoda Auto), dobíjení elektromobilů a stabilizace napětí (PREdistribuce, ČEZ), otestování různých typů frekvenčních a nefrekvenčních služeb (E.ON Energie) a obchodní využití bateriových systémů (load-shifting u fotovoltaických elektráren – Solar Global Service). 

Projekt Eflex bude probíhat v letech 2020–2023. Jeho výstupem mají být otestované IT řešení mezi ČEPS a pilotními poskytovateli a metodika využívání volné kapacity bateriových systémů pro podpůrné služby včetně principů technických a obchodních podmínek.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video