Řidiči se dočkali značek na přání, jejich zavedení schválil Senát | E15.cz

Řidiči se dočkali značek na přání, jejich zavedení schválil Senát

Registrační značky na přání.
Registrační značky na přání.
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řidiči si v budou moci pořídit na svůj vůz registrační značku podle svého přání. Novelu, která by měla platit od roku 2015, dnes schválil Senát. Zákon kromě jiného zjednodušuje registraci vozidel a zpřísňuje požadavky na stanice technické kontroly. Nyní už zbývá jen prezidentův podpis.

Registrační značky na přání nesmějí obsahovat vulgární a hanlivé výrazy nebo například zkratku některého úřadu. Jedna tabulka bude stát 5 tisíc korun, tudíž dvě značky na auto vyjdou jeho vlastníka na 10 tisíc korun. Podle dosluhujícího ministra dopravy Zbyňka Stanjury (ODS) budou přenositelné na jiné vozidlo.

Zjednodušení registrace vozidel při změně vlastníka nebo provozovatele by mělo fungovat na principu „jeden registr - jeden úřad - jedna žádost“. Pokud se bude při prodeji auta na jeho registraci vztahovat už jiný místně příslušný úřad, předají si úřady spisy mezi sebou.

Stanjura uvedl, že úprava zamezí takzvaným polopřevodům, kdy původní vlastník automobil odhlásil a nový už nepřihlásil. Působí to prý problémy se stanovením odpovědnosti například v situacích, pokud takové vozidlo havaruje.

Novela zjednodušuje i vyřazování vozidel z evidence. Sloučí se dočasné a trvalé vyřazení. Do registru aut bude mít přístup i ministerstvo životního prostředí, a to kvůli rozesílání emisních plaket, což souvisí se zaváděním tzv. nízkoemisních zón.

Novela bude účinná od ledna 2015, aby mělo ministerstvo dopravy dostatek času pro přípravu informačních systémů. Od 1. ledna příštího roku začne platit ustanovení, které umožní zejména výměnu informací o ukradených vozidlech mezi úřady zemí EU.

Novela také zpřísňuje požadavky na stanice technické kontroly (STK). Ministerstvo dopravy uvažuje do budoucna o zavedení kamerového nebo obrazového systému do stanic. Bylo by díky tomu možné zjistit, jestli vozidlo na kontrole skutečně bylo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.