Růst ekonomiky zpomalí, předpovídá ČNB. Koruna bude posilovat pomaleji | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Růst ekonomiky zpomalí, předpovídá ČNB. Koruna bude posilovat pomaleji

ČTK

Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta a pro příští rok na 2,8 procenta. Po jednání bankovní rady to řekl ve čtvrtek uvedl guvernér Jiří Rusnok. V předchozí únorové prognóze centrální banka počítala letos s růstem ekonomiky o 2,9 procenta a příští rok o tři procenta.

Zároveň banka v nové prognóze očekává slabší kurz koruny. Průměrný kurz koruny letos bude podle nové prognózy 25,30 korun za euro a příští rok koruna posílí na průměrných 24,70 korun za euro. V předchozí únorové prognóze ČNB odhadovala pro letošní rok průměrný kurz 25 korun za euro a příští rok korun za euro.

V případě inflace ČNB odhad pro druhé čtvrtletí příštího roku zvýšila na dvě procenta. V únoru počítala s 1,9 procenta. Pro třetí čtvrtletí 2020 odhad banka ponechala na dvou procentech. Celkově inflační tlaky podle Rusnoka polevují.

ČNB poprvé od listopadu zvýšila úrokové sazby

Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle guvernéra zhruba vyrovnaná. Mezi rizika a nejistoty Rusnok zařadil výraznější a případně i dlouhodobější zpomalení růstu ekonomické aktivity v zemích eurozóny. Dalším rizikem jsou protekcionistická opatření ve světovém obchodě a vývoj kurzu koruny.

Ministerstvo financí v dubnové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta z lednových 2,5 procenta. Důvodem je především zhoršení ekonomického vývoje v zahraničí. Pro příští rok MF nechalo odhad na 2,4 procenta.

Česká bankovní asociace tento týden zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta z únorových 2,6 procenta. Pro příští rok asociace odhaduje růst ekonomiky o 2,3 procenta. Mezinárodní měnový fond v jarním výhledu předpokládá pro ČR na letošek tempo růstu 2,9 procenta. Loni ekonomika stoupla o 2,9 procenta.

Rozhodnutí ČNB dramatické zdražování hypoték a úvěrů nevyvolá, říká ekonom David Marek

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!