Schwarzenberg: Referendum k euru zpochybňuje slib unii | E15.cz

Schwarzenberg: Referendum k euru zpochybňuje slib unii

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova
Pavel Otto

Pavel Otto

Koaliční spor o uspořádání referenda k dohodě Evropské unie o rozpočtové odpovědnosti se dále prohlubuje. Zatímco premiér Petr Nečas by ho spojil až s všelidovým hlasováním o přijetí eura, šéf diplomacie a zároveň TOP 09 Karel Schwarzenberg je proti. Podle něj by Česko zpochybnilo slib, který EU dalo v přístupové smlouvě.

Ministři TOP 09 na středečním jednání vlády o referendu odmítli hlasovat se svými kolegy z ODS a Věcí veřejných. Nečas dnes řekl, že plebiscit by neuspořádal jako jednorázový, ale spojil by ho právě až s hlasováním o euru. Část vlády trvá na tom, že dohoda přenáší národní pravomoci do Bruselu. „Mezinárodní dohodou mimo vší pochybnost dochází k razantnímu přesunu kompetencí na Evropskou unii,“ konstatoval premiér. Smlouva podle něj definuje opatření nezbytná pro stabilizaci a důvěryhodnost eurozóny, posiluje ale zároveň Evropskou komisi a soudní dvůr.

Dohoda je krokem k federaci, řekl Nečas

Současné znění úmluvy například umožňuje vytvořit hlasovací kartel. Když se dva velké státy na něčem dohodnou s komisí, všechny ostatní země budou muset hlasovat s nimi, dodal Nečas. Zároveň ale zopakoval, že je nutné vyčkat na konečné znění smlouvy a teprve pak zaujmout konečné stanovisko. Dokument má být platný pro členy eurozóny, další unijní státy by se k němu mohly připojit dobrovolně. Podle Nečase znamená krok k fiskální a hospodářské federaci. Schwarzenberg ale zastává opačný názor. „Zůstávám zásadním odpůrcem referenda v této věci. Co jsme slíbili v přístupové smlouvě, nemáme to v referendu zpochybňovat. Ztrácíme pak pověst seriózního partnera,“ uvedl ministr, který na středečním zasedání vlády chyběl, protože je pracovně v Bahrajnu.

Šéf ČSSD chce jednat s premiérem

Aby se referendum mohlo vůbec uspořádat, musely by obě parlamentní komory třípětinovou většinou schválit návrh ústavního zákona. TOP už oznámila, že její poslanci a senátoři ODS a VV nepodpoří. Obě vládní strany nemohou spoléhat ani na ČSSD, která prosazuje nikoliv jednorázové, ale obecné referendum. Šéf strany Bohuslav Sobotka dnes řekl, že chce s Nečasem jednat o tom, aby dolní komora parlamentu hlasovala o normě, kterou sociální demokracie předložila. Jednání by se podle Sobotky mohlo uskutečnit na začátku schůze sněmovny, která je pl&aac ute;novaná na konec ledna.

ODS se zatím k nabídce oficiálně nevyjádřila, obecný plebiscit dosud kategoricky odmítala. Podle občanských demokratů by se pak hlasovalo o „každé prkotině“. „Jednat se dá o čemkoliv. Nedovedu si ale představit, že bychom něco takového podpořili,“ řekl E15.cz předseda ústavně právního výboru za ODS Marek Benda.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.