Senát kvůli chybám vrátil sněmovně novelu loterijního zákona | e15.cz

Senát kvůli chybám vrátil sněmovně novelu loterijního zákona

PartyGaming
PartyGaming
• 
ZDROJ: PartyGaming

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Senát dnes podle očekávání vrátil sněmovně novelu loterijního zákona, která nově upravuje podmínky pro povolování a provozování hazardu. Podle senátorů obsahuje chyby, které by například snížily pravomoci obcí při povolování hracích automatů, některá ustanovení jsou také retroaktivní. Novelu nyní dostanou poslanci, kteří rozhodnou, zda ji potvrdí v původním znění, nebo zda přistoupí na pozměňovací návrh Senátu.

Další problém je podle Senátu v možné retroaktivitě návrhu. Některá ustanovení zákona, která se týkají zejména odvodu části výtěžku z loterií, mají platit již k 1. červenci letošního roku, zatímco samotný zákon by vstoupil v účinnost až později. Zpravodaj hospodářského výboru Jiří Lajtoch (ČSSD) dnes řekl, že takové opatření by před Ústavním soudem neobstálo a z hlediska účetnictví je technicky neproveditelné.

Senátoři chtějí vložit do novely také pozměňovací návrh, se kterým přišel Svaz měst a obcí ČR. Tento návrh řeší vyměřování místních poplatků pro hrací automaty povolené před 1. lednem příštího roku. Novela je totiž stanovuje až od 1. ledna 2012, do té doby by se na ně nevztahovala žádná úprava. Svaz proto navrhl, aby se vyměřovaly podle dosavadních právních předpisů.

Předlohu kritizoval senátorský klub KDU-ČSL. Senátor této strany Petr Šilar navrhl novelu zamítnout. Jeho návrh ale neprošel. „Ambici vládní novely zákona regulovat hazard považuje KDU-ČSL za velmi nedostatečnou,“ uvedl v tiskovém prohlášení předseda lidoveckého klubu Václav Koukal.

Martě Bayerové (KSČM) v novele nejvíc vadilo zrušení zákazu, který vytěsňoval hrací automaty ze stometrového okolí škol, nemocnic úřadů a dalších podobných institucí. Předlohu nazvala „komplexním zmetkem“ a připojila se k návrhu na zamítnutí. Senátorka Soňa Paukrtová zrušení tohoto zákazu vysvětlovala tím, že se v minulosti staly případy, kdy se město s provozovatelem přelo, zda je herna v dostatečné vzdálenosti, a šlo přitom o 80 centimetrů.

Novela dává obcím možnost regulovat hazard, podle senátorů by ale rušila stávající vylášky

Novelu loterijního zákona schválili poslanci v červnu. Obcím dala možnost regulovat hazard pomocí vyhlášek, a to nejen místně, ale i co se týče provozní doby heren. Novela by ale podle některých senátorů zrušila platnost dosavadních obecních vyhlášek regulujících hrací automaty.

Platnost dosud vydaných licencí, například k videoloterijním terminálům, zkracuje novela z dosavadních deseti na tři roky. Nově se sjednotí odvody z výnosů hazardu z dosavadních čtyř sazeb na jednu, dvacetiprocentní. To má podle ministerstva financí zabránit tomu, aby se loterijní firmy štěpily na menší a spadaly do nižších odvodů. U vybraných druhů hazardu půjde na odvodech jedna čtvrtina do rozpočtu obcí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery