Šlechtovku opraví firma Pracom, začít se má už v létě | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Šlechtovku opraví firma Pracom, začít se má už v létě

ČTK

Pražští radní vybrali vítěze tendru na opravu Šlechtovy restaurace ve Stromovce. Stala se jím společnost Pracom s nabídkovou cenou 101 milionů korun bez DPH. Společnost radní schválili napodruhé, neboť proti prvnímu výběru se odvolali dva z účastníků soutěže. Staveniště by město mohlo Pracomu předat na začátku června.

Předpokládaná cena zakázky byla městem stanoven na 169 milionů. Do soutěže se přihlásilo deset zájemců. Šlechtova restaurace dlouhodobě chátrá a město v minulosti její opravu několikrát odložilo.

"Poté, co výběrová komise zasedla, vybrala vítěze, kterým se znovu stala společnost Pracom. Rada výběr jednomyslným hlasováním odsouhlasila. Námitky odvolatelů směřovaly ke smlouvě se subdodavateli. Komise požádala Pracom, aby smlouvy doplnila. Nebylo to závažné pochybění, jednalo se o jednoduché doplnění," řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Oprava legendární Šlechtovky v pražské Stromovce se opět zpozdí

Podle Wolfa nyní začne patnáctidenní lhůta, ve které se může některý z účastníků proti výsledku odvolat. "Doufám, že se to nestane a Šlechtova restaurace se začne opravovat," řekl Wolf. Pokud se žádná z firem neodvolá, město předá Pracomu restauraci se staveništěm. Práce by měly trvat zhruba 16 měsíců. Po skončení oprav vypíše město tendr na provozovatele.

Budova projde kompletní rekonstrukcí. Uvnitř budou restaurovány historické prvky včetně stropní fresky Apollóna s Venuší nebo umělá krápníková jeskyně, v níž bývala plastika Poseidona.

Oprava Šlechtovy restaurace ve Stromovce může kvůli nízké ceně zkrachovat, obává se stavbařský svaz

Oprava památky měla původně vyjít na čtvrt miliardy korun. Původní nákladný projekt ale dostal architekt za úkol zjednodušit. Ubude tak schodišť, výtahů i sociálního zařízení.

Šlechtova restaurace, dříve známá pod jménem Královská dvorana, je kulturní památkou. Jméno nese po posledním majiteli Václavu Šlechtovi. Její nejstarší část pochází z konce 17. století, objekt byl dostavěn v polovině 19. století.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!