Slováci dostávají v Česku více než Češi, statistiku vytahují vysokoškoláci | e15.cz

Slováci dostávají v Česku více než Češi, statistiku vytahují vysokoškoláci

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka, Mlada fronta E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mzda Slováků pracujících v Česku převyšuje průměrné české výdělky téměř o 3500 korun. Slováci pobírali loni měsíčně v průměru 30 453 korun, průměrná mzda všech zaměstnanců v Česku činila 27 002 korun. Jedním z důvodů rozdílu byl vyšší počet odpracovaných hodin, vyplývá z informací Českého statistického úřadu uvedených v aktuálním vydání časopisu Statistika&My.

Medián, který představuje mzdový střed mezi vysokými a nízkými mzdami a lépe odráží úroveň mzdy průměrného zaměstnance, činil u zaměstnanců ze Slovenska 24 559 korun. Český medián byl o 1481 korun nižší.

Zaměstnanecká populace ze Slovenska je dvojího druhu. Na jedné straně v Česku pracují vysoce kvalifikovaní experti, kteří vydělávají nadstandardně. Do Česka jsou přetaženi na nejlépe placená místa s nedostatkem pracovní síly, uvedl v časopise ředitel odboru statistiky trhu práce Dalibor Holý.

Mzdy Slováků v ČeskuAutor: Cesky statisticky urad a Statisticky urad SR

Na druhé straně jsou v Česku dělníci, kteří se spokojí s tím, že zaměstnání mají, a berou méně než Češi. Muži tvoří takřka dvě třetiny z celkového počtu slovenských pracujících v České republice. Více než polovině Slováků pracujících v Česku je do 34 let.

Delší pracovní doba

V české ekonomice loni placený čas dosáhl průměru 173,7 hodiny za měsíc, u slovenských občanů to bylo o 1,8 hodiny více. Průměr placených hodin slovenských žen byl 175,2 hodiny měsíčně, což bylo o půl hodiny méně než u slovenských mužů, ale zároveň o 42 minut více než průměr všech mužů pracujících v České republice a o 2,5 hodiny více než celkově u žen. Průměrná měsíční mzda slovenských žen byla 27 846 korun měsíčně, o čtyři tísíce korun pod průměrem slovenských mužů.

Slovenští zaměstnanci se od českých odlišují hlavně stupněm dosaženého vzdělání. Zatímco podíl zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním činí v Česku 16 procent, vysokou školu má každý čtvrtý Slovák, který pracuje v Česku. Nejčastějším vzděláním Čechů je střední škola s maturitou (36 procent zaměstnanců), u Slováků převažují učňovské školy (33 procent).

Mzda Slováků v ČeskuAutor: Cesky statisticky urad a Statisticky urad SR

Na konci loňského roku v Česku pracovalo 96 222 občanů Slovenska, z nichž mzdová statistika zachycuje údaje o dvou třetinách z nich. Se Slováky se lze setkat nejčastěji na pozicích specialistů (12 tisíc osob), kde jde zejména o lékaře a programátory, a také v dělnických profesích (28 500 osob). Ve špičkách vedení společností jsou Slováci zastoupeni jedním procentem, jejich mediánová mzda 226 706 korun je ale téměř pětinásobkem celkového mediánu v tomto zaměstnání.

Průměrná mzda na Slovensku loni činila 964 eur měsíčně, tedy v přepočtu 26 542 korun.

Odbory mají pravdu, práce v ČR je levná a mzdy neodpovídají produktivitě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery