Sněmovna přehlasovala Zemana a stvrdila nižší DPH na tisk

Další noviny

Další noviny Zdroj: archiv

Projednávání státního rozpočtu ve Sněmovně se zúčastnil i prezident Miloš Zeman.
sněmovna
Ministr financí Andrej Babiš při projednávání rozpočtu ve Sněmovně.
Miloš Zeman
Zleva premiér Bohuslav Sobotka a jeho manželka Olga se zdraví 2. ledna v zámku v Lánech u Prahy před tradičním novoročním obědem s prezidentem Milošem Zemanem (první zprava) a jeho chotí Ivanou Zemanovou.
7
Fotogalerie

Poslanecká sněmovna přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana a prosadila novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která od letošního roku přeřazuje noviny a časopisy do desetiprocentní sazby DPH. Nyní jsou v sazbě 15 procent.

Na podporu změny zákona a proti prezidentovu vetu dnes hlasovalo 133 poslanců napříč kluby s výjimkou poslanců hnutí ANO, kteří byli proti novele. Na její podporu hlasoval z klubu ANO pouze Martin Komárek.

Novelu ve Sněmovně předložili v září 2015 poslanci KSČM, kteří tak chtěli zvýšit prodej tisku. Vláda s tímto návrhem vyslovila nesouhlas, přesto ho Sněmovna loni v listopadu schválila ve zrychleném režimu již v prvním čtení. Spoluautor návrhu, poslanec KSČM Jiří Dolejš dnes popsal změnu zákona jako malý krok na dlouhé cestě. Podle něj mimo jiné usnadní pestrost nabídky pro čtenáře.

Zeman se ztotožnil s negativním stanoviskem vlády a novelu loni v prosinci vetoval. Poukázal například na to, že s výpadkem inkasa daně nepočítá schválený státní rozpočet na letošní rok. Zeman nesouhlasí také s tím, že by snížení sazby daně vedlo k nižší ceně novin a časopisů a zvýšil se tak jejich prodej. Je to podle něj nereálné.

Vláda ve svém záporném stanovisku upozornila na půlmiliardový dopad na rozpočet. Uvedla, že novela není v souladu s cíli vlády v oblasti daní. Kabinet také zpochybňoval tvrzení, že nižší daň povede ke zvýšení prodejů.

Předlohu už dřív naopak přivítala Unie vydavatelů. Snížení sazby podle ní bude velkým přínosem pro ekonomickou situaci odvětví vydávání periodického tisku, protože umožní vydavatelům investovat ušetřené peníze do kvalitnějšího a rozmanitějšího obsahu a technologických zlepšení. "Schválení úpravy tohoto zákona má zásadní význam pro budoucnost tisku v České republice, který prochází složitým obdobím vývoje, vyznačujícím se především dlouhodobým poklesem prodeje," uvedla dnes Unie v prohlášení.

Změna zákona měla platit již od 1. ledna, po odkladu kvůli prezidentskému vetu vstoupí v účinnost až 15. dnem po vyhlášení ve sbírce.

Druhá snížená sazba DPH deset procent se nyní vztahuje na knihy, kojeneckou výživu, léky pro lidi i zvířata a také na zvláštní výživu pro lidi s celiakií a fenylketonurií.