Sobotka představil svoje plány na ministerstvu průmyslu. Mezi prioritami je dostavba Dukovan | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Sobotka představil svoje plány na ministerstvu průmyslu. Mezi prioritami je dostavba Dukovan

Vedle tlaku na operátory mobilních sítí se chce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v čele ministerstva průmyslu a obchodu věnovat čerpání evropských fondů, jeho tématem bude i dostavba Dukovan, digitalizace průmyslu a podpora investic. 

Sobotka uvedl, že už dnes rozdal úkoly, ministerstvo se například obrátí na ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (za ANO) kvůli technickým řešením při čerpání evropských fondů.

Svoje zřejmě několikatýdenní angažmá v čele resortu chce předseda vlády mimo jiné využít k tomu, aby se seznámil se zákulisím čerpání peněz z EU. Operační program spadající pod ministerstvo průmyslu spravuje 1800 projektů, letos by z něj mělo být proplaceno 12 miliard korun.

Na pátek svolal Sobotka schůzku parlamentních stran k novele o elektronických komunikacích, kterou považuje za svou prioritu. Chtěl by, aby kontroverzní normu vláda projednala 8. března a poslanci pak ve zrychleném čtení.

Glosa Martina Čabana: Nový šerif na ministerstvu

V nejbližších dnech plánuje Sobotka také schůzku s vládním zmocněncem pro jadernou energetiku Jánem Štullerem, hovořit s ním bude zejména o dostavbě bloku dukovanské jaderné elektrárny.

Sobotku před úřadem přivítal náměstek ministra Jiří Havlíček, o němž se spekuluje jako o možném nástupci odvolaného Jana Mládka (ČSSD). Sobotka potom zhruba půl hodiny jednal s Mládkem, později s vedením resortu. Mládek mezi tím bez větší pozornosti opustil budovu. Uvedl, že v úřadě skončil už v úterý a nyní jde do Sněmovny.

Sobotka poté novinářům řekl, že Mládkovi poděkoval, odvedl podle něj "velký kus práce". Podařilo se mu přivést do země řadu investic a významná byla i jeho role v podpoře exportu, míní premiér.

Komentář Bohumila Pečinky: Sobotka aneb Příběh muže bez názoru

Sobotka o Mládkovo odvolání požádal minulý týden prezidenta Miloše Zemana. Ten mu vyhověl a ke konci února Mládka odvolal. Premiér chce resort řídit dočasně, nového ministra plánuje prezidentovi navrhnout po sjezdu sociální demokracie, který začne 10. března. Za hlavní důvod personální změny Sobotka označil postup Mládka v otázce cen mobilních dat. Mládek byl kritizován mimo jiné kvůli tomu, že jeho úřad do návrhu telekomunikačního zákona doplnil zákaz možnosti sjednávat si u operátorů individuální ceny tarifů.

Zatím není jasné, kdo by se měl novým ministrem stát. Spekuluje se o státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi (ČSSD), někdejším sociálnědemokratickém ministru průmyslu Milanu Urbanovi nebo Mládkovu náměstkovi Havlíčkovi.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!