Sobotka: Zeman jen popisuje známá rizika migrační vlny, nenabízí řešení | E15.cz

Sobotka: Zeman jen popisuje známá rizika migrační vlny, nenabízí řešení

Sobotka: Zeman jen popisuje známá rizika migrační vlny, nenabízí řešení
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Nestačí jen upozorňovat na rizika uprchlické krize, jak to dělá prezident Miloš Zeman, je třeba také předkládat konkrétní řešení problémů, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který o uprchlické krizi jedná s německými politiky v Berlíně na sjezdu Sociálnědemokratické strany Německa (SPD). Sobotka také vyjádřil pochopení pro to, že lidé mají z uprchlíků obavy; politici a další veřejně činné osoby by však podle něj neměli šířit strach.

„Prezident Zeman popisuje rizika, což je myslím věc, která je všeobecně známá, nejsou to nějaké zásadně nové informace. Nicméně mi tam chybí konkrétní návrhy na to, jak postupovat, abychom realisticky tu současnou migrační krizi zvládli,“ řekl Sobotka. „Já bych se chtěl jako předseda vlády soustředit spíše na to, abychom odpovídali na otázky občanů, předkládali konkrétní kroky, konkrétní řešení. V tom vnímám svoji roli politika,“ uvedl.

Rozdíly v postojích české vlády a prezidenta ale podle Sobotky nejsou zásadní. „Není to žádné drama. Já předpokládám, že s panem prezidentem nás na toto téma čekají ještě další a další diskuse, které povedeme i v rámci koordinace zahraniční politiky. Máme před sebou další schůzku, která se odehraje na Pražském hradě, nepochybně se tam také dotkneme těch receptů, které se dnes snažíme prosazovat v rámci Evropské unie, aby se migrační krize vyřešila,“ řekl premiér.

Varoval ale před zneužíváním uprchlické krize. „Politici nebo všichni ti, kteří chtějí ovlivňovat veřejné mínění, by neměli podléhat pokušení sbírat laciné hlasy populismem, polopravdami, zjednodušováním nebo jednoduchým strašením lidí. Já myslím, že lidé už jsou vystrašeni dneska dost. Stačí k tomu Islámský stát, stačí k tomu teroristické útoky, které pronikly až přímo do Evropy,“ řekl Sobotka.

„Politici by měli méně strašit a více navrhovat konkrétní pragmatická řešení těch problémů, které kolem sebe vidíme. Ať už je to posílení bezpečnosti, proto abychom byli schopni lépe čelit teroristickým hrozbám, ať už je to řešení problémů s integrací uprchlíků, kteří do Evropy přijdou nebo už do Evropy přišli, ať už je to otázka fungování vnější schengenské hranice,“ uvedl premiér.

Extremisté průzkumy mínění nevedou, potěšilo Sobotku

Populismus, který nabízí jednoduché recepty, podle Sobotky nemůže uprchlickou krizi vyřešit. „Populismus může na migrační krizi vydělat, můžete na migrační krizi konec konců i vyhrát volby,“ poukázal na úspěch francouzské krajně pravicové Národní fronty v prvním kole regionálních voleb.

„Nicméně migrační krize, bezpečnostní krize, terorismus, tohle všechno vyžaduje komplexní přístup. Ale hlavně to vyžaduje evropskou spolupráci,“ zdůraznil.

Premiér vyjádřil spokojenost nad tím, že uprchlická krize zatím nevedla k výraznému posílení extremistických stran v Česku. „I když máme za sebou velmi těžký rok, kdy migrační krize dominovala veřejné diskuzi a ještě nepochybně nějakou dobu dominovat bude, extremistické strany se nedostávají do čela výzkumů veřejného mínění,“ řekl.

„Myslím si, že je to také výsledkem toho, že hlavní politické strany, zejména vládní koalice, nepodceňují bezpečnostní aspekty při řešení migrační krize a snažíme se skutečně reagovat na obavy občanů. Ale snažíme se současně hledat možnosti, jak by ČR mohla aktivně přispět k řešení toho, co se dnes odehrává v Evropě,“ poznamenal premiér.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!