Souboj Bendla s Tluchořem: Zatím 6:4 | E15.cz

Souboj Bendla s Tluchořem: Zatím 6:4

Petr Bendl
Petr Bendl
• 
ZDROJ: ctk/Zbynek Stanislav
Pavel Otto

Pavel Otto

Zatímco ještě před týdnem byl jasným favoritem klání o post předsedy středočeské ODS Petr Tluchoř, nyní se karta obrátila. Novopečený ministr zemědělství Petr Bendl vede v nominacích oblastních organizací 6 ku 4. Rozložení sil v Bendlův prospěch dnes ovlivnili občanští demokraté na Rakovnicku. Ať už ale nominační souboj dopadne ve prospěch toho či onoho kandidáta, rozhodující slovo budou mít delegáti sobotního regionálního sněmu.

Premiér a šéf ODS Petr Nečas nechce situaci před blížícím se kongresem své strany, který se uskuteční za příští víkend, příliš komentovat. Prý nejde o nic mimořádného. Nečas nyní objíždí oblastní sněmy, aby Bendlovu pozici posílil. „Je to standardní práce předsedy strany,“ řekl bez dalších podrobností Nečas po odchodu z jednání kladenských občanských demokratů.

Bendl postupně získal nominace od sdružení ODS v Nymburku, Mladé Boleslavi, Berouně, Kladně, na Praze-západ a naposledy v Rakovníku, kde jasně zvítězil. Naopak Tluchoře podporují stranická sdružení v Příbrami, Kolíně, Mělníku a na Praze-východ. Oblastních organizací je ve Středočeském kraji celkem 12, občanští demokraté na Kutnohorsku nevybrali žádného kandidáta.

Bendlovi končí mandát šéfa vlivné středočeské organizace strany právě tuto sobotu. Část regionální organizace podporuje protinečasovský postoj někdejšího šéfa poslanců ODS Tluchoře. Na jeho straně je také Ivan Fuksa, jehož Bendl před týdnem vystřídal ve funkci ministra zemědělství.

Podobně napjatá situace ve středočeské ODS byla i v roce 2007. O post krajského šéfa strany tehdy usiloval Bendl a bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý, který byl kvůli svým postojům označován za stranického rebela. Například kritizoval bývalého předsedu ODS Mirka Topolánka nebo zkomplikoval prosazení reformy veřejných financí, když žádal výraznější snížení daní pro fyzické osoby. Bendl byl vůči Topolánkovi naopak loajální. Předsedou krajského sdružení se nakonec stal Bendl, jelikož se Tlustý ještě před volbou na regionálním sněmu ODS vzdal kandidatury.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.