Soud zamítl odvolání Národní galerie. Musí vydat církvi obraz Madony z Veveří | E15.cz

Soud zamítl odvolání Národní galerie. Musí vydat církvi obraz Madony z Veveří

Farář ve Veverské Bítýšce Marek Hlávka ukázal interiér veřejnosti nepřístupného kostelíku Nanebevzetí Panny Marie u hradu Veveří. Na snímku je Hlávka s technologickou rekonstrukcí obrazu od Vladimíra Terše z roku 1950.
Farář ve Veverské Bítýšce Marek Hlávka ukázal interiér veřejnosti nepřístupného kostelíku Nanebevzetí Panny Marie u hradu Veveří. Na snímku je Hlávka s technologickou rekonstrukcí obrazu od Vladimíra Terše z roku 1950.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Národní galerie (NG) musí vydat církvi obraz Madony z Veveří. Rozhodl o tom pravomocně pražský městský soud, který zamítl odvolání galerie. Potvrdil tak původní rozsudek, jenž vyhověl žalobě římskokatolické církve, která chce vzácnou středověkou památku získat. Podle soudu se prokázalo, že obraz patří církvi a stát není jeho vlastníkem. Proti rozsudku se nelze odvolat. Možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek.

Na obraz si dělala nárok farnost Veverská Bítýška. S návratem obrazu do kostelíka u hradu Veveří, kde nyní visí reprodukce, se ale podle faráře Marka Hlávky nepočítá.

Nejsou tam vhodné bezpečnostní ani klimatické podmínky. Farnost chce, aby obraz zůstal vystaven, existuje ale několik možností, kde to bude. „Máme různé varianty, rozhodne se za 30 až 60 dní,“ řekl Hlávka. Nejprve podle něj církev musí obraz převzít.

Podle předsedy odvolacího soudního senátu Milana Chmelíčka se stát k obrazu nechoval jako vlastník, ale jako osoba, která má obraz v úschově jako depozitum. „My z těch provedených důkazů, jednak z doby dávno minulé, a jednak z 30. let, máme za prokázané, že se skutečně jednalo o církevní majetek,“ řekl Chmelíček.

Zároveň se prokázalo, že na obraz dopadá restituční zákon a jsou splněny všechny podmínky pro vydání obrazu. „Stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958, kdy prohlásil, že věc je vlastnictvím státu. Předtím takto vlastnictví nikdy deklarováno nebylo,“ uvedl Chhmelíček.

Madona z Veveří je datována před rokem 1350 a je připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře

Obě strany se před zahájením soudního sporu na vydání obrazu nedohodly. Podle právního zástupce církve Františka Severina galerie před podáním žaloby odmítla nabídku, že dostane obraz na 50 let do bezplatné výpůjčky za to, že uzná jeho církevní vlastnictví. NG obraz nevydala, protože se podle jejího názoru nepodařilo bez pochyb prokázat vlastnictví díla. Padesátiletá nabídka už nyní podle Hlávky na stole není. „Galerie ji nechala spadnout pod stůl,“ řekl.

NG se u soudu hájila tím, že obraz nespadá pod zákon o restitucích, který napravuje křivdy způsobené komunistickým režimem v letech 1948 až 1989, protože byl ve vlastnictví státu již před tímto obdobím. S tím však soud nesouhlasil. Církev argumentovala tím, že neexistuje od poloviny 18. století do roku 1958 dokument, podle kterého by o toto dílo přišla.

V držení Ředitelství státních lesů a statků v Rosicích

Severin po jednání řekl, že by NG měla obraz vydat nejpozději do 6. února. Vyplývá to ze lhůt pro doručení rozsudku. „Spokojeni nejsme. bereme na vědomí názor odvolacího soudu. Můžu říct pouze tolik, že zvážíme podání dovolání,“ reagoval na rozsudek právní zástupce NG Ondřej Kolisko.

Madona z Veveří je datována před rokem 1350 a je připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 zdobila kostelík na hradě Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. V současnosti je pro veřejnost uzavřený.

Obraz se na konci 30. let minulého století v souvislosti s politickými událostmi ocitl v držení Ředitelství státních lesů a statků v Rosicích, ministerstva zemědělství a lesního hospodářství. V roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.

Jiří Fajt: Za stav mnoha galerijních objektů se doslova stydím

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video