Spadá Vitásková pod služební zákon? Řešit to bude Legislativní rada vlády | E15.cz

Spadá Vitásková pod služební zákon? Řešit to bude Legislativní rada vlády

Alena Vitásková
Alena Vitásková
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Otázku, zda předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková spadá pod služební nebo energetický zákon, projedná Legislativní rada vlády. Na svém twitterovém účtu to uvedl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Dodal, že jeho návrh, podle kterého šéfka ERÚ patří pod energetický zákon, vláda dnes řešit nebude.

Spory kolem Vitáskové se vedou už několik týdnů. Mládkův materiál, který měli dnes dostat ministři pro informaci, navrhuje, aby vedení ERÚ nespadalo pod služební zákon. Vláda přitom v polovině ledna projednala informaci ministerstva vnitra, které tvrdí, že Vitásková pod služební zákon patří a do 1. března by měla složit služební slib. Pokud by Vitásková slib složila, nebude moci v čele úřadu stát kvůli tomu, že čelí obžalobě.

Nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem ve vedení ERÚ nastal od začátku letošního roku. Úpravu energetického zákona, která měla potvrdit, že Vitásková zůstane ve funkci do konce července příštího roku, kdy ji končí mandát, poslanci loni nestihli schválit a letos 20. ledna vrátili materiál do druhého čtení k přepracování. Podle ministerstva vnitra proto Vitásková spadá pod služební zákon.

Šéfka ERÚ s tím nesouhlasí a říká, že služební slib nesloží. Odkazuje se na energetický zákon, podle kterého ji může odvolat pouze prezident. „Nejsem ten, kdo rozhoduje o budoucnosti paní Vitáskové. Rozhoduje o ní pan prezident,“ řekl dnes novinářům před jednáním vlády Mládek.

Podle ministerstva průmyslu je však v mezidobí od začátku letošního ledna do konce července příštího roku možno na vedení ERÚ pohlížet jako na osoby, které nejsou ve státní službě. MPO to odůvodňuje tím, že předseda úřadu je nyní statutárním zástupcem ERÚ a do budoucna má být jako člen nové rady ERÚ ze zákona o státní službě výslovně vyloučen.

Rada ERÚ má vzniknout po skončení mandátu Vitáskové příští rok. Má mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden má být jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky.

Obvinění Vitáskové

Vitásková čelí s dalšími devíti lidmi obžalobě v případu, který projednává brněnský krajský soud. Podle obžaloby se dopustila zneužití pravomoci v souvislosti s výstavbou dvou solárních elektráren v Chomutově, které údajně dostaly od ERÚ povolení k provozu za sporných okolností.

Vitásková, která u soudu popřela, že má cokoli společného s údajnými podvody, je také obžalovaná kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně ERÚ. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena o tom, že energetický zákon nepřekročila a chce se bránit soudně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video