Starostové dali vale TOP 09, do krajských voleb půjdou samostatně | E15.cz

Starostové dali vale TOP 09, do krajských voleb půjdou samostatně

Petr Gazdík
Petr Gazdík
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Integrace menších stran, jež se pohybují ve středu politického spektra či mírně napravo od něj. To je cíl hnutí Starostové a nezávislí, které už nebude před krajskými volbami v příštím roce nikde sestavovat kandidátky s TOP 09. Jen pro senátní volby vyjednává o podpoře některých jmen.

„Krajské organizace STAN i TOP 09 se dohodly, že zvolí samostatný postup. To už TOP 09 uplatnila v komunálních volbách, když v Praze odmítla nabídku koaliční kandidátky se starosty,“ uvedl jejich šéf Petr Gazdík. Dodal, že v klání o krajská zastupitelstva chce hnutí zvítězit ve Středočeském, Zlínském nebo Libereckém kraji. Že se STAN spojí s regionálními uskupeními, naznačuje Gazdík už od června.

Jako o nejpravděpodobnějších partnerech se hovoří o lidovcích. Otázka je, jak se Starostové a TOP 09, když mají společný poslanecký klub, dohodnou o kandidátech do Senátu. „Tradičně jsme měli kolem pěti kandidátů a z toho většinou dva byli úspěšní. Pro volby jsme získali jména pro polovinu obvodů, o kterých vyjednáváme s TOP 09,“ řekl Gazdík. Dodal, že se budou snažit získat podporu KDU-ČSL a ODS, aby se zbytečně netříštily hlasy.

Starostové budou příliš pragocentrické TOP 09 chybět, připustil šéf strany Schwarzenberg

„Je to jako v manželství, nelze se do něj nutit. Mají dojem, že jim prospěje, když se od nás oddělí,“ reagoval předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Připustil, že hnutí bude jeho straně, která je příliš pragocentrická, chybět.

TOP 09 odchází, STAN přichází

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video