Stát čelí žalobě o 300 milionů za opravu domu U Černé Matky Boží | E15.cz

Stát čelí žalobě o 300 milionů za opravu domu U Černé Matky Boží

Dům U Černé Matky Boží
Dům U Černé Matky Boží
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: VitVit via Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní fond kultury ČR čelí žalobě seychelské společnosti WBC Capital, která chce zaplatit 300 milionů korun za 20 let starou rekonstrukci pražského kubistického domu U Černé Matky Boží. Firma pohledávku z konkurzu stavební společnosti Konstruktiva, později přejmenované na KO-Holding, koupila v prosinci 2009 za 4,3 milionu korun. Za WBC Capital by měl stát miliardář Petr Speychal.

Státní fond kultury, který kubistický dům spravuje, vloni s WBC Capital prohrál u Obvodního soudu pro Prahu 6, odvolal se ale k pražskému městskému soudu. „Ten rozhodnutí obvodního soudu zrušil a po doplnění důkazů a ověření některých skutečností, které probíhá v současné době, rozhodne znovu sám,“ sdělila deníku Lidové noviny (LN) mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Podle právníka seychelské firmy Dana Modlitby ale soud už jen rozhodne, na kolik peněz má WBC nárok. „Že se stát v tomto případě bezdůvodně obohatil, je podle nás nezpochybnitelné,“ uvedl.

Spor vznikl po rekonstrukci domu v sousedství pražského Ovocného trhu z počátku 90. let. Konstruktiva se tehdy podle LN neshodla s ministrem kultury Pavlem Tigridem ohledně výhodnosti smlouvy. Konstruktiva ji chtěla změnit, což Tigrid interpretoval jako její ukončení, píše deník. Nástupce Konstruktivy KO-Holding vedl v roce 1996 pohledávku za fondem kultury ve výši 61 milionů korun. Na nynějších 300 milionů ji zvýšily úroky z prodlení.

Podle mluvčí Cigánkové fond kultury podnikl několik pokusů o smír, žalobce ale nabídky nepřijal. „Poslední vážné pokusy proběhly asi před dvěma lety. Ale jejich nabídky byly v řádu jednotek milionů, což je pro klienta neakceptovatelné s ohledem na výši pohledávky,“ řekl právník Modlitba.

Kubistický dům U Černé Matky Boží byl postaven v letech 1911 až 1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Jméno má podle barokní sošky na svém nároží. V současnosti v něm sídlí muzeum českého kubismu Národní galerie v Praze.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video